Max Keiser: Cardano (ADA) może podzielić los LUNA

9 674

Jeden z wczesnych inwestorów i zarazem zwolennik BTC uważa, że Cardano (ADA) może spotkać podobny los, co Terra (LUNA).

Chociaż obecnie trudno w to uwierzyć, szczególnie że kryptowaluta stworzona przez Charlesa Hoskinsona ma wielu oddanych zwolenników, warto sprawdzić, co wzbudziło niepokój popularnego dziennikarza.

Prawie 47% spadek kursu Cardano (ADA)

W zamieszczonej na Twitterze wiadomości Max Keiser zamieścił wykres przedstawiający spadek wartości Cardano (ADA) z krótkim podpisem: następna LUNA?

„The next LUNA?”

W mijającym tygodniu trudno wskazać projekt, który nie ucierpiałby w związku z ostatnimi wydarzeniami. ADA, która w ciągu 7 dni straciła prawie 47%, poradziła sobie gorzej niż FTX Token (FTT) -26,4% czy Litecoin (LTC) -40,9%, ale zarazem lepiej niż takie kryptowaluty jak Enjin Coin (ENJ) -51,1%, Solana (SOL) -52,7% czy Fantom (FTM) -67,4%.

W chwili pisania artykułu ADA kosztuje 0,479 USD, co oznacza 84,6% spadek od ATH sprzed 8 miesięcy.

Źródło: CoinGecko

Dlaczego Keiser ostrzega przed Cardano?

Upadek LUNA i związanego z nim algorytmicznego stablecoina UST pokazał, że w przypadku cyfrowych dolarów ważna jest dywersyfikacja portfela, a dodatkowo tradycyjne zabezpieczenie (na przykład w postaci prawdziwego dolara zdeponowanego w banku) daje większe bezpieczeństwo niż powierzenie kontroli algorytmom (zobacz również: Anomalie w kursach stablecoinów i coraz większa panika na rynku krypto).

Co to wszystko ma wspólnego z Cardano (ADA)? 5 maja udostępniono publicznie testnet DJED, czyli… nowego algorytmicznego stablecoina na Cardano. Więcej informacji na temat projektu realizowanego wspólnie z Coti znajdziesz w artykule: Dzięki współpracy Cardano i Coti powstanie nowy stablecoin DeFi.

Biorąc pod uwagę niedawne wydarzenia, coraz więcej osób zaczyna się zastanawiać nad tym, czy DJED utrzyma swoje powiązanie z dolarem.

Charles Hoskinson uważa, że algorytmiczny stablecoin na Cardano będzie bezpieczniejszy i odporny na ataki ze strony traderów. Za utrzymanie ceny DJED mają odpowiadać nie tylko smart kontrakty, ale również moneta rezerwowa Shen. W przypadku wystąpienia problemów z utrzymaniem peg Shen ma służyć za rezerwę, która szybko zniweluje problem.

Co sądzisz o nadchodzącym stablecoinie na sieci, na której trudno znaleźć dobrze działający projekt? Czy w kontekście niedawnych problemów LUNA/UST odważyłbyś się z niego korzystać?

Może Cię zainteresować:

Komentarze