Regulacje nie zdążyły ochronić inwestorów TerraUSD(UST) i Luny

Nie ma jeszcze regulacji chroniących interesy inwestorów na rynku kryptowalut a sama branża nie za bardzo jest tym ideologicznie zainteresowana. A to poważny błąd i przeszkoda w rozwoju.

Ustawa o giełdzie towarów cyfrowych dałaby regulatorowi uprawnienia do określania zasad dla deweloperów kryptowalut i giełd oferujących handel spot.

Grupa prawodawców w Waszyngtonie wprowadziła w czwartek 28 kwietnia bieżącego roku zaktualizowany projekt ustawy regulujący twórców kryptowalut, dealerów, giełdy i dostawców stablecoinów, poddając ich kontroli regulacyjnej amerykańskiej Komisji Handlu Kontraktami Terminowymi Towarowymi (CFTC).

Ustawa o wymianie towarów cyfrowych z 2022 r. (DCEA) została ponownie wprowadzona do Kongresu przez republikańskich przedstawicieli Glenna Thompsona i Toma Emmera przy wsparciu współsponsorów Demokratów, Darrena Soto i Ro Khanna.

Zaktualizowana wersja zawiera sekcję dotyczącą dostawców stablecoinów, którzy mogą zarejestrować się jako „operator towarów cyfrowych o stałej wartości”. Operatorzy ci byliby zobowiązani do dzielenia się sposobem działania stablecoina, przechowywania ewidencji dla regulatora wraz z dostarczaniem informacji na temat aktywów zabezpieczających „towar cyfrowy o stałej wartości” i sposobu ich zabezpieczenia.

Zgodnie z ostatnią ustawą, DCEA upoważnia CFTC do rejestracji i regulowania giełd kryptowalut, które oferują handel spot towarami kryptograficznymi — tymi, które pozwalają traderom kupować kryptowaluty po aktualnej cenie.

DCEA nie wpłynie na uprawnienia regulacyjne amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) w zakresie ofert papierów wartościowych z aktywami cyfrowymi, ale zamiast tego klasyfikuje kryptowaluty, które nie są papierami wartościowymi, jako towary cyfrowe, które mają być objęte regulacją przez CFTC.

Giełdy kryptograficzne podlegałyby również tym samym zasadom, co inni dostawcy towarów w zakresie wystawiania nowych kryptowalut na swoich platformach. Giełdy muszą wykazać, że krypto „nie jest łatwo podatne na manipulacje”, analizując jego mechanikę, taką jak „cel, funkcjonalność, struktura zarządzania, dystrybucja i uczestnictwo”.

Twórcy kryptowalut mogliby również dobrowolnie zarejestrować się w CFTC i dokonywać ujawnień wymaganych do publicznego obrotu i notowania na giełdzie. Podsumowanie aktu mówi, że rejestracja zapewniłaby dokładność rejestrów i informacji publicznych o krypto jest ustandaryzowana i mogłaby pomóc w ułatwieniu publicznych notowań giełdowych.

Niepewność regulacyjna dotknęła firmy kryptowalutowe działające w USA, a współsponsorzy projektu powiedzieli w komunikacie, że pomoże to złagodzić panującą niepewność obecnych przepisów, a Soto powiedział:

„Przejrzystość regulacyjna ma kluczowe znaczenie dla cyfrowych rynków towarowych w celu promowania innowacji i ochrony konsumentów. Innowatorzy wydają do pięćdziesięciu procent kosztów rozpoczęcia działalności na opłaty prawne ze względu na obecną niejasność regulacyjną między tym, co jest papierem wartościowym, a tym, co jest towarem”.

Organ rzecznictwa branży, Crypto Council for Innovation, nazwał ustawę „krokiem naprzód”, ponieważ tworzy „nową atmosferę możliwości bez tłumienia innowacji”, dodając:

„To jeden z kilku wprowadzonych ustaw, które branża powinna uważnie obserwować”.

W lutym przewodniczący CFTC Rostin Behnam powiedział prawodawcom podczas przesłuchania w Senacie w sprawie aktywów cyfrowych, że Komisja nie ma uprawnień do egzekwowania przestrzeni kryptograficznej z powodu różnych przepisów.

Behnam nazwał przestrzeń kryptograficzną:


„w istocie […] nieuregulowanym rynkiem” i powiedział, że więcej możliwości prawnych i regulacyjnych dla CFTC „pozwoli nam tylko zobaczyć, o co tak naprawdę chodzi w projektach kryptowalutowych”.

Inicjatywa słuszna i już mocno spóźniona. Do Kwon z kolegami zdążył narozrabiać i wyrządzić wiele szkód na rynku kryptograficznym. Nie zakładam, że ci co skorzystali z możliwości ataku na rozwiązania wprowadzone w TerraUSD(UST) oraz tokenach powiązanych i wykonali praktycznie „BIG Shorta” nie byli w zmowie z lunatykami. To się w praktyce nie zdarza. W tym przypadku wyparowały miliardy realnych USD a szkody są powszechne i widoczne gołym okiem.

Może Cię zainteresuje:

Komentarze