LIVE: Trwa przewrót w Rosji, Putin wygłosił orędzie rewolucyjne. Wagnerowcy chcą rajdu na Moskwę

W ciągu nocy sytuacja w Rosji nie uspokoiła się, konflikt wydaje się zaostrzać. Rano Putin wygłosił orędzie w którym ostrzegł członków wojskowej junty Prigożyna. Tymczasem brytyjski wywiad twierdzi, że brak jednoznacznych dowodów na walki między Wagnerowcami a rosyjskim aparatem władzy wskazuje na rosnącą siłę Prigożyna. Pamiętajmy jednak, że Prigożyn nie jest zwolennikiem pokoju w Ukrainie. Razem z Igorem Girkinem reprezentują rosyjską skrajną prawicę. Zarzucają dotychczasowej władzy niekompetencję, korupcję i brak poszanowania życia żołnierzy. Istnieje jednak niewielka szansa, że w obliczu władzy przez Prigożyna lub jego bezkompromisowe stronnictwo nacjonalistów, Rosja mogłaby wyjść z ciemnego miejsca, w które doprowadził ją Putin. Zapraszamy do zapoznania się z relacją rosyjskiego przewrotu, z godzin wcześniejszych:

Wiadomości na żywo 24.06.2023

Dziękujemy za wysłuchanie relacji LIVE. Najnowszy odcinek znajduje się poniżej:

16:00-17:00 Prezydent FR Władimir Putin podpisał ustawę o możliwości pełnienia służby kontraktowej przez poborowych, za wyjątkiem tych, którzy popełnili poważne przestępstwa.

Rozkopywane są ulice w celu utworzenia sztucznych przeszkód dla nadciągającej kolumny ciężkiego sprzętu.

https://twitter.com/NOELreports/status/1672613098706853890

Stacje benzynowe w pobliżu Rostowa są zakorkowane.

Niektórym skończył się już olej napędowy – twierdzi jedna z osób (h/t ASTRA Press)

16:00-17:00 Liderka białoruskiej opozycji Swietłana Cichanouska wezwała białoruskie wojsko i służby do przegonienia z terytorium kraju wojsk Federacji Rosyjskiej

16:00-17:00 Wagnerowcy przedarli się przez blokadę złożoną ze sztucznie ustawionych ciężarówek. Turcja opowiada się po stronie władz Rosji.

Turcja jest gotowa „przyczynić się do rozwiązania sytuacji w Rosji”

Biuro Prezydenta Turcji Erdogana

15:00-16:00 Mapa zablokowanych ulic w obwodzie moskiewskim.

Źródło: ASTRA Press

15:00-16:00 W Moskwie pełna mobilizacja instytucji i urzędników państwowych. Kadyrowcy utknęli w korku pod Rostowem.

15:00-16:00 Żołnierze Grupy Wagnera rzekomo opuszczają swoje posterunki na misjach zagranicznych aby wziąć udział w puczu.

15:00-16:00

Duma Państwowa wezwała najemników Wagnera do złożenia broni i „uniknięcia kary, biorąc pod uwagę ich zasługi w trakcie SVO, ale trzeba to zrobić wcześniej” – powiedział Paweł Krasheninnikow, szef Komisji Dumy Państwowej ds. Budownictwa Państwowego i Legislacji

Wcześniej portal Important Stories, powołując się na źródło w Sztabie Generalnym, donosił, że Putin planuje zlikwidować Prigożyna i obiecać amnestię bojownikom Wagnera.

15:00-16:00

Szkoły, przedszkola i biblioteki zaczęły publikować te same komunikaty popierające Putina w sieciach społecznościowych

Apelowali , by „nie ulegać prowokacjom i nie dopuścić do rozłamu w państwie i naszym narodzie”, zachować jedność i być razem z prezydentem.

Wcześniej podobne posty z apelami o poparcie dla Putina publikowali rosyjscy gubernatorzy i inni urzędnicy. (h/t ASTRA Press)

15:00-16:00 Kadyrowcy mogą nie dotrzeć do stolicy na czas przez problemy techniczne.

15:00-16:00: Zakończenie roku szkolnego w Rostowie

14:00-15:00 Ilustracja trasy jaką pokonały dotychczas siły najemników. Cel: Moskwa (h/t: MD)

14:37 Rosyjski portal społecznościowy VKontakte zablokował grupę „PKW Wagner”

14:00-15:00 Putin planuje wyeliminować Prigożyna i obiecać amnestię bojownikom Wagnera – źródło bliskie Sztabowi Generalnemu

Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej nie dysponują dostatecznie poważnymi siłami, które mogłyby zablokować wejście Prigożyna do Moskwy, twierdzi źródło. Teraz trzon oporu tworzą wszystkie jednostki niedziałające na froncie: formacje czeczeńskie, Gwardia Narodowa, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i FSB.

14:00-15:00 Trwa ewakuacja VIP-ów i oficjeli ze stolicy. Z lotniska w Moskwie wystartowało szereg samolotów, w tym prezydencki Il-96. Nie wiadomo czy Władimir Putin jest na pokładzie. Według doniesień uciekł b. prezydent Dmitrij Miedwiediew wraz z rodziną.

https://twitter.com/NOELreports/status/1672575718578958336?s=20

14:00-15:00 Moskwa przygotowuje się na uderzenie! Budowane są fortyfikacje w obwodzie moskiewskim.

13:00 – 14:00 – Wg. rosyjskiego źródła ds. bezpieczeństwa bojownicy Wagnera przejęli kontrolę nad wojskowymi obiektami w Woroneżu. To ok. 500 km na południe od Moskwy. Głos zabrał Putin, który wskazał: 'Walczymy o życie i bezpieczeństwo naszych ludzi. Potrzebujemy jedności wszystkich sił’.

12:00 – 13:00 W Woroneżu miała miejsce eksplozja składu z ropą, w czasie gdy przelatywał nad nim helikopter. Były posterunek policji na autostradzie M2 przy wjeździe do Moskwy został przekształcony w ufortyfikowaną twierdzę. Źródła na Telegramie donoszą także o fortyfikacji obrzeży Moskwy i helikopterze Putina, który miał przelecieć na lądowisko Valdai, które wg. dawnych komentarzy Dyrekcji ds. Prezydenckich nie spełnia odpowiednich standardów. Konwoje wojskowe przemieszczają się teraz w kierunku Krasnodaru, a czołgi widoczne są na ulicach Moskwy. W kraju panuje spory bałagan.

12:00 – 13:00 Kadyrow zapewnia, że czeczeńscy bojownicy Akhmat posunęli się w kierunku Rostowa. Na rogatkach w kierunku Rostowa znajdują się posterunki Wagnerowców. Wcześniej przywódca Czeczenów opowiedział się po stronie Putina. Nazwał Prigożyna i rewolucjonistów zdrajcami, którzy 'wbili Rosji nóż w plecy’. Przekazał gotowość do podjęcia drastycznych kroków jeśli będą konieczne i podkreślił, że Zachód śmieje się teraz z Rosji.

https://twitter.com/ZentraleV/status/1672555763397545986

12:00 – 13: 00 Źródła grupy VCK-OGPU wskazują, że MSW nie ma ochoty na konfrontację z Wagnerowcami „Nikt w policji nie jest gotowy do działań bojowych. Absolutnie nikt. Nawet policyjne siły specjalne nie są w stanie walczyć z oddziałami szturmowymi Wagnera. Jedną rzeczą jest dostać się do mieszkań i rzucić opozycjonistów na ziemię, a inną rzeczą jest mieć za przeciwników ludzi, którzy są naprawdę gotowi na śmierć. Policja nie jest na to gotowa, ciepłe biuro to nie okop.

11:00 – 12:00 Kolejna odezwa Prigożyna, lidera PMC Wagner

„Nikt nie przyzna się do winy na żądanie prezydenta, FSB lub kogokolwiek innego. Ponieważ nikt nie chce żyć w korupcji i oszustwie. Kto nam się sprzeciwia, to ci którzy zgromadzili się wokół szumowin”.

Jewgienij Prigożyn

Wcześniej na kanale telegram Grupy Wagnera, „AP Wagner”, padły słowa: „Pypa (Putin – przyp. red.) dokonał złego wyboru. Tym gorzej dla niego. Wkrótce będziemy mieli nowego prezydenta”

11:00 – 12:00 Płonie magazyn ropy naftowej niedaleko Woroneża. Czarną chmurę widać z odległości wielu kilometrów.

https://twitter.com/NOELreports/status/1672538047227854848

10:00 – 11:00 Druga kolumna PMC Wagner rusza w kierunku Moskwy przez Woroneż. Doniesienia mówią o atakach rosyjskich sił powietrznych na autostradę M-4, wzdłuż której przemieszczają się jednostki najemników. (za: Clash Report)

10:00 – 11:00 Brytyjski wywiad uważa, że bojownicy Wagnera 'prawie na pewno’ zamierzają zbliżyć się do Moskwy. „Biorąc pod uwagę praktycznie brak dowodów na konfrontację między siłami bezpieczeństwa a grupą najemników, wydaje się, że państwowe służby bezpieczeństwa przyzwalają na Wagnera (…) „W nadchodzących godzinach lojalność rosyjskich sił bezpieczeństwa, a zwłaszcza rosyjskiej Gwardii Narodowej, będzie miała kluczowe znaczenie dla dalszego przebiegu kryzysu” – czytamy w komunikacie.

10:00 – 11:00 Według doniesień VChK-OGPU dziś rano generałowie zebrali się w gmachu rosyjskiego Miniserstwa Spraw Wewnętrznych przy ul. Żytniej poprzez tzw. sygnał Edelweiss (rozpoczynający posiedzneie ogólne). Za kulisami miano rozmawiać o tym jak służyć potencjalnie nowemu reżimow oraz czy Wagnerowcy dotrą do Moskwy. Oficjalnie omówiono bezpieczeństwo głównych punktów kontrolnych. Podjęto decyzję wzmocnienia Rosgwardii. Wobec braków kadrowych służby mają interweniować tylko w poważnych przypadkach. Policja otrzymała instrukcję pacyfikacji wszystkich byłych więźniów-najemników Grupy Wagner, którzy znajdują się na listach obserwacyjnych.

10:00 – 11:00 Organy ścigania przeprowadzają nalot na centrum rekrutacyjne Grupy Wagner we Władimirze. Moskwa i Rostów nad Donem ogłosiły odwołanie lotów. Do tej pory wydarzenia publiczne zostały odwołane w następujących regionach Rosji:

 • Woroneż
 • Lipieck
 • Tula
 • Twer
 • Kaliningrad

W Petersburgu władze twierdzą, że sytuacja w mieście jest „spokojna i możliwa do opanowania”. Miasto nie planuje odwołania uroczystości Crimson Sails dla tegorocznych absolwentów.

10:00 – 11:00 W krótkim, pięciominutowym przemówieniu Putin starał się nie wspominać o Jewgieniju Prigożynie. Ani razu. Wszystkie wydarzenia publiczne zaplanowane na weekend w rosyjskim regionie Tula zostały odwołane.

9:00 – 10:00 Putin przekazał, że praca organów administracji cywilnej i wojskowej w obwodzie rostowskim została skutecznie zablokowana. Prezydent Rosji wskazał, że wydarzenia są zdradą całego kraju i narodu ale Rosja będzie się bronić.

„Każdy, kto wszedł na ścieżkę zdrady, kto planował zbrojną rebelię i uciekał się do metod terrorystycznych, poniesie nieuchronną karę. Zostaną pociągnięci do odpowiedzialności zarówno przed prawem, jak i przed naszym narodem (…) Ci, którzy zorganizowali i przygotowali zbrojną juntę, którzy podnieśli broń na swoich uzbrojonych towarzyszy, zdradzili Rosję. I odpowiedzą za to”

9:00 – 10:00 Grupa Wagner zdobyła wszystkie obiekty wojskowe w Woroneżu, donosi Reuters, powołując się na źródło z rosyjskiego wywiadu. Most na rzece Oka w południowej części obwodu moskiewskiego jest zablokowany. Strategiczna przeprawa została zamknięta przez wywrotki pełne piasku.

9:00-10:00 Myśliwce Grupy Wagnera zestrzeliły trzy rosyjskie helikoptery. Według Fighterbomber, kanału prowadzonego na Telegramie podobno przez członka rosyjskich sił powietrznych, zestrzelono dwa śmigłowce Mi-8MTPR i jeden Mi-35. Ale ich załogi żyją. „Ponieważ orszak Wagnera porusza się autostradą M4 razem z ruchem cywilnym, śmigłowce nie mogą zostać użyte. Droga została zamknięta”

9:00 – 10:00 Środki antyterrorystyczne wdrażane w Moskwie dają władzom wiele uprawnień:

 • Przymusowo usuwać ludzi i pojazdy z danego miejsca
 • Zatrzymywać cywilów na ulicach i żądać od nich okazania dowodu tożsamości i zatrzymywać ich, jeśli nie mają przy sobie dokumentów
 • Podsłuchiwać rozmowy telefoniczne i czytać prywatne wiadomości bez nakazu sądowego
 • Używać dowolnego dostępnego pojazdu do udzielania pierwszej pomocy i ścigania podejrzanego.
 • Tymczasowo zamykać obiekty przemysłowe produkujące materiały wybuchowe, chemikalia lub materiały radioaktywne.
 • odcięcie komunikacji, w tym usług telefonicznych i Internetu
 • Odcięcie publicznego dostępu do dróg
 • Ograniczenie sprzedaży alkoholu
 • Członkowie organów ścigania zyskują prawo do wejścia do dowolnej przestrzeni, publicznej lub prywatnej, bez uprzedniego nakazu sądowego

8:00 – 9:00 Mer Moskwy, Siergiej Sobianin potwierdził, że w Moskwie i okolicach obowiązują obostrzenia antyterrorystyczne. Podziękował mieszkańcom i odwiedzającym za ich zrozumienie i zachowanie spokoju wobec nagłych wydarzeń.

8:00 – 9:00 Pojazdy wojskowe zablokowały autostradę w obwodzie rostowskim. Dokładna lokalizacja nie została określona. Czołgi miały celowo blokować jedną z fasad kwatery głównej Południowego Okręgu Wojskowego. Tam Prigożyn spotkał się z wiceministrem obrony Junusem-Bekiem Jewkurowem.

8:00 – 9:00 Ministerstwo Obrony Rosji opublikowało apel do najemników Wagnera na swoim kanale Telegram. Oto jego treść:

Zostaliście podstępnie wciągnięci w przestępcze przedsięwzięcie Prigożyna i udział w zbrojnym powstaniu. Wielu twoich towarzyszy już zrozumiało swój błąd, zwracając się o pomoc w bezpiecznym powrocie do swoich stałych miejsc rozmieszczenia. Pomożemy wszystkim bojownikom i dowódcom, którzy się do nas zwrócą. Prosimy wszystkich o rozsądek i kontakt z Ministerstwem Obrony i członkami organów ścigania. Gwarantujemy bezpieczeństwo.”

8:00 – 9:00 – Według rosyjskich władz w regionie Woroneża wprowadzono również „reżim operacji antyterrorystycznej. Aby zapobiec możliwym aktom terroryzmu także w Moskwie i okolicach, władze wdrażają alarm antyterrorystyczny. Wszystkie wydarzenia publiczne zostały odwołane w rosyjskim regionie Lipieck.

8:00 – 9:00 – Popularny kanał Telegram Tyutina opublikował film przedstawiający bojowników Wagnera witających funkcjonariuszy organów ścigania strzegących budynku administracji miejskiej w Rostowie nad Donem.

8:00 – 9:00 – Putin wkrótce wygłosi przemówienie, donosi TASS, powołując się na rzecznika prezydenta Dmitrija Pieskowa.

7:00 – 8:00 Gubernator Woroneża Alexander Gusev ogłosił na Telegramie, że: „Sytuacja jest stabilna. Wszystkie służby pomocnicze działają normalnie. Proszę wszystkich mieszkańców i odwiedzających region o zachowanie powściągliwości i spokoju”

7:00 – 8:00 W filmie nakręconym rzekomo w kwaterze głównej Południowego Okręgu Wojskowego w Rostowie, Prigożyn twierdzi, że 'obiekty wojskowe Rostowa, w tym lotnisko, są pod kontrolą’. Dodał, że działania Grupy Wagnera w Rostowie nie mają wpływu na stan wojny rosyjsko-ukraińskiej. Ostrzegł widzów, aby nie wierzyli rosyjskim władzom, jeśli sugerują, że coś poszło nie tak na froncie z powodu Grupy Wagnera. Na twarzy Prigożyna widoczne były dość świeże rany cięte – być może rany po ostrzale.

7:00 – 8:00 Prigożyn spotkał się w Rostowie nad Donem z wiceministrem obrony Junusem-Bekiem Jewkurowem i zastępcą szefa sztabu Władimirem Aleksiejewem. W rozmowie, której nagranie krąży w mediach społecznościowych, Prigożyn wskazuje, że bojownicy Wagnera 'zablokują miasto Rostów’ i 'pójdą na Moskwę’, dopóki Grupa Wagnera 'nie dostanie’ szefa sztabu generalnego Walerija Gierasimowa i ministra obrony Siergieja Szojgu.

Może Cię zainteresuje:

Komentarze