NA ŻYWO: Rajd na Moskwę! Członkowie rządu Rosji wylatują ze stolicy, powstają fortyfikacje. Na odsiecz Putinowi jadą kadyrowcy

Wedle doniesień, siły PMC Wagner są już obecne w obwodzie tulskim, sąsiadującym z moskiewskim. Nie jest jasne, czy są to grupy rozpoznawcze, czy faktyczne jednostki uderzeniowe. W samej Moskwie żołnierze Rosgwardii, funkcjonariusze policji, a nawet poborowi armii kierowani są do prac nad umocnieniem podejść do miasta oraz wnoszenia punktów oporu. Jednocześnie pojawiają się informacje, że Władimir Putin miał odlecieć z lotniska Wnukowo pod Moskwą. Podobnie postąpić mieli Dmitrij Miedwiediew, premier Michaił Miszustin, wicepremier Denis Manturow oraz inni przedstawiciele establishmentu politycznego i oligarchowie.

Zapraszamy też do zapoznania się z relacją NA ŻYWO z godzin wcześniejszych:

NA ŻYWO: Putin w tarapatach. Wagnerowcy chcą zmiany władz

Dziękujemy za towarzyszenie nam w relacji NA ŻYWO. Chwilowo kończymy relację. Najbliższą aktualizację możecie znaleźć poniżej:

19:00-20:00 Aleksandr Łukaszenka, działając z upoważnienia i w imieniu Władimira Putina, miał podjąć negocjacje z Jewgienijem Prigożynem. Wedle komunikatu służby prasowej prezydenta Białorusi, rozmowy zaowocowały porozumieniem o tymczasowym wstrzymaniu działań. Niestety niemożliwe jest potwierdzenie wiarygodności stanowiska służb Łukaszenki.

19:00-20:00 Ukraińskie ministerstwo obrony podało, że Siły Zbrojne Ukrainy z powodzeniem podjęły działania zaczepne w kierunku Orichowo-Wasyliwk, Bachmutu, Bohdaniwki, Jahidnego, Kliszczijiwki oraz Kurdyumiwki.

Pojawiają się jednocześnie doniesienia o tym, że niektóre frontowe jednostki rosyjskie na południu opuszczają pozycje.

19:00-20:00 Jednostki specnazu oraz wojsk spadochronowych, przebywających obecnie na Zaporożu i traktowanych jako odwody rosyjskiej obrony w tym rejonie, mają być przerzucane drogą powietrzną w kierunku regionu moskiewskiego.

18:00-19:00 Blokada w Kołomnie, na przedmieściach Moskwy.

Inne z umocnionych – lub usiłujących uchodzić za umocnione – stanowisk wokół Moskwy. W oczy rzuca się fakt, że personel z doświadczeniem bojowym pod rozkazami rosyjskiego ministerstwa obrony najprawdopodobniej dalej przebywa na terytorium Ukrainy.

18:00-19:00 Z niepotwierdzonych doniesień wynika, że Jewgienij Prigożyn zajmuje obecnie stanowisko w zajętym przez swoich żołnierzy bunkrze dowodzenia Południowego Okręgu Wojskowego. Ma on dać ochronę przed ewentualnym uderzeniem taktycznych pocisków balistycznych, gdyby takowe zostały przeciwko niemu użyte.
Dotychczasowe naloty na siły Wagnera, prowadzone w dużej mierze przez śmigłowce szturmowe, okazały się nieskuteczne, zaś ich obrona przeciwlotnicza – stosunkowo silna. Nie wiadomo jednakże, czy oddziały Prigożyna mają techniczne możliwości zwalczania pocisków balistycznych lub samolotów bombowych na wysokich pułapach.

18:00-1900 Nad Moskwą utrzymuje się wysoka aktywność lotnicza. Niejasne pozostaje, czy jednostki owe przywożą wzmocnienia, czy wprost przeciwnie, służyć mają ewakuacji.

18:00-19:00 Pierwsze oddziały czeczeńskie dotarły do Rostowa i – wedle dochodzących informacji – ich członkowie zostali pojmani przez żołnierzy Wagnera.

https://twitter.com/ThomasVLinge/status/1672613722064396289

17:00-18:00 Samoloty należące do specjalnej eskadry transportowej dla VIP-ów zostały zidentyfikowane po starcie z Moskwy.

Niedługo potem w okolicach Tweru jednostka uważana za prezydencką wyłączyła transponder.

17:00-18:00 W Moskwie zaobserwowano kolejną kolumnę wojskową w drodze. Przypuszczalnie są to siły lojalne wobec Ministerstwa Obrony.

17:00-18:00 Mnożą się – trudne do zweryfikowania – przypadki przechodzenia personelu rosyjskich sił zbrojnych oraz członków formacji ochotniczych na stronę Jewgienija Prigożyna.

Wedle oświadczenia konta na Telegramie należącego 217. batalionu należącego do 98. dywizji powietrznodesantowej, oświadczenie to jest fałszywe.

17:00-18:00 W rejonie Rostowa nad Donem obserwowane są elementy kompleksów przeciwlotniczych S-300. Wedle wszelkiego prawdopodobieństwa, musiały one zostać wycofane z frontu w Ukrainie, co niemal na pewno będzie miało daleko idące konsekwencje na przebiegu działań wojennych na Zaporożu.

17:00-18:00 W pobliżu Rostowa widywane są podjazdy sił czeczeńskich. Powinny one już dawno dotrzeć do tego miasta, jednak skarżyły się na awarie taboru transportowego. Nie jest jasne, czy oddziały podległe Ramzanowi Kadyrowowi faktycznie zmierzają do starcia z siłami PMC Wagner, czy jedynie symulują tę gotowość symulują, przyjmując postawę wyczekującą. Kadyrow uchodzi za jednego z najbardziej oddanych (no, deklaratywnie…) stronników Putina. Z drugiej wszakże strony w ubiegłych miesiącach utrzymywał ożywione i przyjazne kontakty z Prigożynem, z którym łączy go polityczna wrogość z ministrem obrony, Siergiejem Szojgu.

17:00-18:00 W centrum Rostowa, w nastroju właściwym festynowi, ludzie robią sobie zdjęcia z żołnierzami PMC Wagner.

17:00-18:00. Drogi prowadzące do Moskwy są w dalszym ciągu niszczone bądź w inny sposób blokowane. Dotychczasowe próby zatrzymania w ten sposób podjazdów sił Prigożyna okazały się jednak nieskuteczne.

17:00-18:00. Pułk im. Kastusia Kalinowskiego, walcząca u boku armii ukraińskiej jednostka złożona z białoruskich ochotników, w opublikowanym oświadczeniu zapowiedziała, że korzystając ze splotu wydarzeń zamierza podjąć aktywne działania przeciwko reżimowi A. Łukaszenki na terytorium Białorusi.

17:00-18:00 W Moskwie, w związku ze spodziewanym starciem, tworzą się gigantyczne korki, powodowane przez pragnących opuścić miasto.

konfliktpolitykaRosjaukrainawojna
Komentarze (0)
Dodaj komentarz