Libra i Facebook | Czy dzisiaj „powieszą” ich w Bazylei?

Libra i Facebook mają ostatnio trudny czas przepełniony po brzegi wytężoną pracą specjalistów od regulacji i wizerunku. To może być decydujący czas dla Libry Facebooka, jeżeli chodzi o europejską przestrzeń regulacyjną. Już dziś bowiem, 16 września, urzędnicy z 26 banków centralnych spotkają się w Bazylei (Szwajcaria), aby podjąć kluczowe decyzje w sprawie przyszłości Libra w Europie, jak również podnieść pod rozwagę kwestie związane z wiarygodnością u bezpieczeństwem projektu.

26-osobowy zespół ekspertów spotyka się z przedstawicieli Libra w Bazylei

Jak wynika z raportu Financial Times, zespół urzędników kierowany przez Benoît Coeuré z Europejskiego Banku Centralnego reprezentujący 26 banków centralnych spotyka się dziś z oficjelami Libry w Bazylei w Szwajcarii. Przedmiotem spotkania, oprócz kwestii regulacyjnych, ma być dyskusja o Libra jako projekcie i jako pieniądzu.

W odpowiedzi na to historyczne wydarzenie Libra wyraziła gotowość udzielenia odpowiedzi na pytania zespołu organów regulacyjnych i polityków. Zespół Libra utrzymał jednocześnie w mocy twierdzenie, że procedura uruchomienia stablecoina to proces długofalowy, nakierowany na zaspokojenie wszelkich wymagań regulacyjnych. Libra nie bronie się również przed dokonaniem modyfikacji projektu w oparciu o informacje zwrotne przed wejściem do ekosystemu finansowego.

Niekończąca się saga regulacyjna Libra

Według tego raportu Facebook zauważył, że Libra przyciągnęła znacznie więcej uwagi ze strony rządów, banków, organów regulacyjnych i organów korporacyjnych, niż się spodziewano.

Wniosek zawarty w czynniku ryzyka dokumentu brzmiał, że firma zidentyfikowała sprzeciw, jaki otrzymała od organów regulacyjnych, oraz braki wyrażone przez odpowiednich ustawodawców w tym zakresie.

Projekt Facebook Libra został zaangażowany w burzliwe dyskusje z różnymi organami regulacyjnymi w Europie i Stanach Zjednoczonych od czasu ogłoszenia go w czerwcu. Bezpieczeństwo, prywatność i inne obawy związane z możliwym nielegalnym wykorzystaniem globalnych walut cyfrowych utrudniają Facebookowi opracowanie planowanego kontrowersyjnego projektu. Niedawno znany prawnik i prawnik Europejskiego Banku Centralnego (EBC), Yves Mersch, skomentował projekt globalnej waluty cyfrowej Facebooka, nazywając go „czarującym, ale zdradliwym”.

Strzały w kolano na własnym podwórku

To dobry moment, aby ku przestrodze przypomnieć wszystkim zainteresowanym, że Libra Facebook jeszcze nie wystartowała. Wszelkie strony, czy reklamy (również na samym Facebooku (sic!)) to scamy, które maja na celu wyciągnąć od Was kryptowaluty. Pisaliśmy o tym problemie w zeszłym tygodniu:

Jak jest Wasza opinia na ten temat? Zapraszamy do dyskusji.

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze