Libra a prywatność | Narastają kontrowersje wokół stablecoina Facebooka

Po wczorajszym komunikacie Facebooka odnośnie Libry, projekt krytykują nie tylko czołowi gracze branży. Jak donosi Bloomberg, niektórzy urzędnicy europejscy natychmiast wezwali do głębokiej analizy projektu. Libra a prywatność – oto jest zagwozdka:)

Nie wolno dopuścić, aby Libra stała się „walutą narodową”!

Facebook w końcu ujawnił informacje odnośnie projektu „Libra”. Gigant sieci społecznościowej ma na celu działanie określane jako „bank the unbanked” przy pomocy Libra w transakcjach pomiędzy osobami na całym świecie. Stablecoin ma być znakiem „wolności, sprawiedliwości i pieniędzy”, co według Davida Marcusa jest dokładnie tym, co Facebook próbuje osiągnąć.

Pomimo zapowiadanej misji świadczenia usług finansowych na całym świecie, komunikat Facebooka wzbudził obawy europejskich urzędników, którzy uważają, że prywatność konsumentów nie będzie chroniona.

„Ten instrument do transakcji pozwoli Facebookowi na zbieranie milionów danych, co wzmacnia moje przekonanie, że istnieje potrzeba regulacji cyfrowych gigantów”, powiedział francuski minister finansów Bruno Le Maire w wywiadzie dla radia Europe 1.

Minister obawia się, że stablecoin Facebooka będzie wykorzystywany jako schemat prania brudnych pieniędzy w celu finansowania terroryzmu. Le Maire powiedział, że zwrócił się do grupy siedmiu banków centralnych (G7) o napisanie raportu na temat projektu Facebooka w oczekiwaniu na spotkanie, które ma odbyć się w połowie lipca.

„Nie wchodzi w grę [że Libra] stanie się suwerenną walutą. Nie może się to zdarzyć ”- dodał Le Maire.

2-miliardowa baza użytkowników Facebooka, która reprezentuje więcej osób niż najbardziej zaludniony kraj na świecie – Chiny, stanowi egzystencjalne zagrożenie dla instytucji monetarnych i rządów na całym świecie. Jak powiedział Markus Ferber, niemiecki parlamentarzysta, Facebook może stać się nieuregulowanym „bankiem cieni”.

W podobnym tonie wypowiedział się Mark Carney, gubernator Banku Anglii, który stwierdził, że „wszystko, co działa na tym świecie, stanie się natychmiast systematyczne i będzie musiało podlegać najwyższym standardom regulacji”.

Połączenie bazy użytkowników Facebooka ze zdolnością do wykorzystania WhatsApp, Messenger i Instagram może stworzyć scenę, w której Libra stanie się szeroko stosowana w krótkim okresie czasu. W przeciwieństwie do bitcoina, sukces projektu będzie zależał od wymogów i nacisków regulacyjnych, które będą wywierane przez najpotężniejszych tego świata.

Binance dolewa oliwy do ognia | Libra zagrożeniem dla dolara?

Binance Research opublikował szczegółowy raport, który zawiera wszystko, co wiemy do tej pory na temat kryptowaluty na Facebooku. Przewiduje, że jeśli odniesie sukces, Libra może zakłócić supremację dolara.

Binance Research przewiduje, że w przeciągu kolejnych 18 miesięcy stablecoin Facebooka będzie miał ogromny wpływ na całą branżę. Przede wszystkim, rozszerzy świadomość kryptowalut wśród blisko 2 miliardów ludzi, z których większość nigdy wcześniej nie używała walut cyfrowych. Ten kij ma jednak drugi koniec:

cz

A konkretnie?

Binance Research przedstawia kilka średnio- i długoterminowych prognoz dla Libry.

Binance Research twierdzi, że w perspektywie średnioterminowej możemy spodziewać się, że Facebook umocni swoje miejsce jako dostawca „narzędzi open-source do aplikacji cyfrowych, witryn i handlu elektronicznego”. Raport pokazuje też, że informacje o Libra prawdopodobnie wpłynęły na zwiększenie wolumenu w handlu kryptowalutami.

W dłuższej perspektywie możemy wg raportu zaobserwować kolejne zmiany:

Kompletne przeorganizowanie globalnego systemu płatności. Banki prawdopodobnie poczują się zagrożone przez alternatywnych akceptantów płatności, takich jak Libra.


Nowe usługi finansowe na całym świecie. Możemy zobaczyć, że Libra otwiera bramy dla nowych zdecentralizowanych aplikacji lub od dużych konglomeratów, które chcą uwolnić własne kryptowaluty.


Pieniądze będą się poruszać tak szybko, jak informacje. To jest ostatecznie cel Libry.


Zakłócenie dolara jako globalnej waluty świata. Jeśli projekt rzeczywiście się powiedzie, możemy zaobserwować zmniejszenie uzależnienia od dolara w handlu globalnym. Nowe jednostki rozliczeniowe dla handlu mogłyby powstawać jak grzyby po deszczu.

Podsumowując…

Libra ma instytucjonalne zaplecze do tego, aby być najbardziej dostępną kryptowalutą, jaką kiedykolwiek stworzono. Jeśli się to powiedzie, to nie tylko wzmocni przemysł kryptowalutowy jako całość, ale spowoduje wzrost płatności i globalnego handlu, jakie znamy dzisiaj. Libra dąży do masowej adopcji i interesujące będzie śledzenie jej postępów w nadchodzącym roku.

Co sądzicie na ten temat? Zapraszam do dyskusji.

Źródło grafiki tytułowej: tutaj

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze