Kryptowaluty w Niemczech oficjalnie jako instrument finansowy!

3 994

Centralny organ nadzoru finansowego opublikował wytyczne klasyfikujące kryptowaluty w Niemczech jako instrumenty finansowe. To kolejny, milowy krok w kierunku rozszerzenia definicji instrumentów finansowych, tak aby obejmowała wszystkie rodzaje aktywów cyfrowych.

BaFin stawia sprawę jasno

Kryptowaluty w Niemczech zyskały nowy status. W komunikacie prasowym wydanym w poniedziałek (2 marca 2020 r.), niemiecki federalny organ nadzoru finansowego (BaFin) opisał kryptowaluty jako:

„[A] cyfrowa reprezentacja wartości, która nie została wyemitowana ani zagwarantowana przez żaden bank centralny lub organ publiczny i niekoniecznie jest powiązana z walutą określoną przez prawo i która nie ma prawnego statusu waluty lub pieniędzy, ale jest akceptowana jako środek wymiany przez osoby fizyczne lub prawne i może być przesyłana, przechowywana i sprzedawana drogą elektroniczną”.

Niemcy w ogóle zdają się podchodzić bardzo poważnie do kwestii kryptowalut. W dyskusji o przyszłości sektora biorą udział zarówno organy regulacyjne, jak i banki.

Według BaFin, nowa klasyfikacja odzwierciedla wytyczne agencji międzyrządowych, takich jak Grupa Specjalna ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (FATF).

Nowe ogłoszenie BaFin o klasyfikacji kryptowalut jest również częścią przewodu implementacyjnego piątej unijnej dyrektywy AMLD5, która weszła w życie 10 stycznia 2020 r.

Kryptowaluty w Niemczech | Licencje dla organów powierniczych

W ramach nowych wytycznych dotyczących kryptowalut, organy powiernicze kryptowalut będą musiały uzyskać licencję na oferowanie swoich usług w tym kraju.

Platformy już działające w kraju bez licencji muszą złożyć wniosek o uzyskanie takowej do końca listopada 2020 r. Jednocześnie powinny wykazać gotowość na zmiany do 30 marca 2020 r.

Ponadto depozytariusz już zarejestrowany w innych krajach UE nie może „paszportować” swojej licencji operacyjnej do Niemiec. Zamiast tego takie platformy muszą ubiegać się o zgodę na oferowanie usług przechowywania kryptowalut w kraju.

Wcześniej w lutym 2020 r. pojawiły się doniesienia, że ​​BaFin otrzymał wnioski licencjonowania usług kryptowalutowych od co najmniej 40 banków.

Co sądzisz o nowej klasyfikacji kryptowalut w Niemczech jako instrumentów finansowych?

Komentarze