Bank krajowy Niemiec twierdzi, że bitcoin wart będzie $90 000 w 2020

Ósma, co do wielkości instytucja finansowa w Niemczech przeprowadziła research i prognozuje cenę bitcoina na poziomie $90000 w 2020 roku.

Nadchodzący niedobór

Jeden z państwowych niemieckich banków BayernLB zbadał rynek kryptowalut i bitcoina przy pomocy wielu analityków, ekonomistów i badaczy. Wisienką na torcie jest teza, jakoby cena bitcoina w maju 2020 roku miała osiągnąć około 90000 dolarów (blisko 360 tys. PLN).

Analitycy banku opierają się na historii, zwłaszcza złota i sugerują, że główną przyczyną tak znacznego wzrostu ceny BTC będzie halving.

Saifedean Ammous, jeden z badaczy mówi, że jeśli liczba wydobywanych bitcoinów w maju 2020 spadnie o połowę z 12,5 na 6,25 to przyspieszy to tylko proces niedoboru. Ta sama cecha sprawiła, że złoto zachowywało swoją wartość przez wiele tysiącleci.

Ten niedobór możemy wyliczyć i na tym polegają przewidywania banku, nazywamy to wskaźnikiem “stock-flow rate”. Stock to liczba bitcoinów dostępnych obecnie w obiegu, następnie dzielimy tę wartość przez flow, czyli wskaźnik, mówiący o tym, ile jest produkowanych nowych bitcoinów. Czym wyższy ów wskaźnik stock-flow, tym waluta jest mocniejsza.

Bitcoin jest unikalny i zaprogramowany przeciwko bezmyślnie rosnącej inflacji i podaży. Niemiecki bank przewiduje, że wstrząs, jaki nastąpi ma majowym halvingu, wywinduje cenę bitcoina do góry.

Podsumowuje Manuel Andersch, autor zestawienia:

Zważywszy na to, że bitcoiny nie mają żadnych innych zastosowań, żaden zewnętrzny popyt (np. złoto jest wykorzystywane w smartfonach) nie może zagrozić zmianom cen.

Wszystko sprowadza się do tego, że wskaźnik stock-flow ma urosnąć z 25,8 do około 53 w okresie halvingu, gdzie później ma nastąpić zawrotny wzrost do $90000.

Hipoteza rynku efektywnego

Blisko 360 tysięcy złotych za 1 BTC wydaje się dziś nieosiągalna, a spekulacja banku obłudna. Cena bitcoina obecnie waha się w granicach 8360 dolarów.

Co ciekawe, bank zakłada, że bitcoin nie podlega hipotezie rynku efektywnego, która mówi, że:

W każdej chwili ceny papierów wartościowych w pełni odzwierciedlają wszystkie informacje dostępne na ich temat.

Dlatego obecna cena bitcoina, jak twierdzi bank, nie odzwierciedla ceny wynikającej z nadchodzącego halvingu, o którym wiemy od dłuższego czasu.

Komentarze