Miliarderzy świata | Zaledwie czterech spośród dwóch tysięcy dorobiło się miliardów na kryptowalutach

5 849

Forbes opublikował najnowszą listę 2095 najbogatszych z całego świata. Czterech z nich zbudowało swą fortunę na kryptowalutach. Kim są najwięksi miliarderzy?

Pierwsze pozycje w rankingu niezmiennie od lat zajmują te same nazwiska, ot czasami w wyniku błędnych decyzji zamieniają się miejscami. Jeff Bezos, król e-commerce (Amazon) jak zwykle na prowadzeniu – 113 miliardów dolarów wartości netto. Zaraz za nim plasuje się Bill Gates (Microsoft) – 98 mld dol. Na trzecim miejscu znajduje się Bernard Arnault wraz z rodziną (LVMH), który to w styczniu był jeszcze numerem jeden. Tym razem Francuz, odpowiedzialny za takie marki jak Louis Vuitton czy Hennessy jest wyceniany na 76 mld dol.

Kolejne pozycje zajmują takie osobistości jak Warren Buffett (Berkshire Hathaway), Larry Ellison (Oracle), Amancio Ortega (Zara), Mark Zuckerberg (Facebook), a także trójka z rodziny Waltonów – Jim, Alice i Rob (Walmart).

Kryptowalutowi miliarderzy

Jak się okazuje, najbogatsi ludzie ze świata kryptowalut wcale nie zbudowali swojego majątku na bezpośredniej inwestycji w kryptowaluty. Pojawili się w tej branży dość wcześnie, to prawda, jednakże to nie kupno bitcoina we wczesnych latach jego istnienia spowodowało, że teraz są wyceniani wspólnie na 8,6 mld dol. (1,17 milionów bitcoinów). 

Micree Zhan oraz Jihan Wu założyli Bitmain Technologies w 2013 roku, po czym zmonopolizowali branżę miningową. Uzależnili cały światowy rynek wydobywczy od swoich produktów, koparek, specjalnych urządzeń typu ASIC. To taki Apple na tym rynku. Wartość Zhana liczy 3,2 mld dol., co stawia go na 616 miejscu wśród dwóch tys. miliarderów z całego świata. Jego partner natomiast znajduje się blisko 600 pozycji wyżej w rankingu, a jego majątek wynosi 1,8 mld. Ciekawostka: obaj są singlami, Chińczykami i tzw. self-made men. 

Chris Larsen, założyciel Ripple, to drugi najbogatszy kryptowaluciarz na 804 miejscu w rankingu Forbesa. Działalność jego przedsięwzięcia łączy świat kryptowalut z bankami. Wielu entuzjastów cyfrowych walut to potępia i wręcz odrzuca myśl, jakoby XRP miałoby być “prawdziwą” kryptowalutą. Wartość netto Larsena liczy 2,6 mld dol. Amerykanin, żonaty, z dwoma punktami do filantropijności. 

Brian Armstrong, najbiedniejszy z całej czwórki (zaledwie miliard dolarów majątku) jest na 105 miejscu, licząc od końca listy światowych miliarderów. Założyciel i prezes giełdy Coinbase, największej giełdy kryptowalut w Stanach Zjednoczonych. Amerykanin, przed czterdziestką, 300 milionów straty w porównaniu z rokiem 2019. Więcej o Armstrongu przeczytacie tutaj.

Kogo zabrakło na liście?

Komentarze