Koniec kryptowaluty Telegrama | Czy inwestorzy otrzymają swoje kryptowaluty?

Komisja papierów wartościowych w USA wszczyna postępowanie interwencyjne przeciwko niezarejestrowanej ofercie publicznej Telegrama, której sprzedaż wyniosła 1,7 miliarda dolarów. 

Regulatorowi nie uciekniesz…

Komisja ds. papierów wartościowych i giełd (SEC) w Stanach Zjednoczonych podjęła natychmiastową interwencję przeciwko dwóm spółkom Telegrama. Otrzymano również nakaz sądowy wstrzymujący niezarejestrowaną ofertę sprzedaży cyfrowych tokenów w USA.

Spółka zależna od Telegram Group, TON Issuer Inc. rozpoczęła zbiórkę na uruchomienie systemu płatności w aplikacji Telegram w styczniu 2018. System ma być w pełni oparty na technologii blockchain, tym samym emitując jednostkę wymiany, kryptowalutę Gram w tym systemie.

Inwestorzy z całego świata zainwestowali w projekt, jak dotąd ponad 1,7 miliarda dolarów w zamian za tokeny Gram. Okazało się to największym sukcesem w historii zbiórek typu ICO.

Pierwsi nabywcy mają posiąść swoje tokeny wraz z uruchomieniem nowego systemu płatności, czyli blockchaina Telegram Open Network (TON). Nie później jednak niż przed 31 października 2019. W innym wypadku Telegram obiecał, że wszystkie zebrane fundusze zostaną zwrócone inwestorom.

Wiele osób postrzega start tego projektu, jako kolejny etap w ewolucji cyfrowych walut, niektórzy kategoryzują go nawet jako konkurenta Libra. Niestety nie wiemy, jak radykalne kroki podejmie amerykański SEC. Jak dotąd wydawało się, że kryptowaluta Telegrama przejdzie bokiem, a regulator się nią nie zainteresuje. Stało się jednak inaczej, o czym mówi Steven Peikin, współdyrektor działu wykonawczego SEC:

Wielokrotnie oznajmialiśmy, że emitenci nie unikną federalnego prawa dotyczącego papierów wartościowych poprzez nazwanie swojego produktu kryptowalutą bądź cyfrowym tokenem, […]. Telegram stara się dążyć do uzyskania korzyści z oferty publicznej nie przestrzegając ugruntowanych obowiązków informacyjnych mających na celu ochronę inwestorów.

Pozostało nam oczekiwanie na rozwój wydarzeń, czy SEC podejmie radykalne kroki i przerwie obowiązującą ofertę, a pieniądze wrócą do inwestorów?

Kryptowaluta Telegrama była brana już pod uwagę w planach Coinbase dotyczących uruchomienia nowych rynków. Zapewne wielu inwestorów również pokłada nadzieję na zarobek z tej oferty. Jak będzie? Zobaczymy. 

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze