Kryptowaluta Petro jako dwukrotność minimalnego wynagrodzenia w Wenezueli

2 137

Prezydent Wenezueli Nicolás Maduro, kontynuuje eksplorację kryptowalut i wyszedł z kolejną inicjatywą, związaną z rynkiem walutowym i wypłacaniem wynagrodzenia w kryptowalucie. Maduro powiedział, że dokona przeglądu zróżnicowanych kursów walut Wenezueli i wypłaci pensje, emerytury i określi ceny towarów i usług – w Petro. Jak sam mówi, kryptowaluta Petro równać się będzie 60$ i posiadać równowartość 3600 „suwerennych boliwarów”. Zamierza również wprowadzić minimalne wynagrodzenie, które wzrośnie o aż 35 razy. Aktualnie, minimalne wynagrodzenie wynosić będzie 1800 „suwerennych boliwarów”, ekwiwalent połowy kryptowaluty Petro.

Maduro powiedział, że Petro będzie wyceniane na 60 dolarów lub 3600 suwerennych boliwarów po tym, jak nastąpi planowana na 20 sierpnia denominacja pięciu zer z waluty krajowej. Minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone na poziomie połowy kryptowaluty Petro, tzn. 1800 państwowych suwerennych boliwarów. Rząd zamierza stworzyć ujednolicony kurs wymiany w całym kraju. Nowa stawka petro-dolar do boliwara przyniosłaby oficjalną cenę jednego dolara amerykańskiego.

„Stany „dolaryzowały” nasze ceny, ja użyje benzyny dla waszego wynagrodzenia i określania cen towarów i usług. Zamierzamy przekształcić Petro w odniesienie, które określa ruchy całej gospodarki”  – powiedział Maduro w telewizji

Poniższy wykres przedstawia wolumen handlu BTC względem boliwara wenezuelskiego. „Kryptowalutowy eksperyment” Maduro, o ile zostanie ukończony, może przynieść cenne doświadczenia dla przyszłych projektów kryptowalutowych.

Kryptowaluta
źródło: https://www.theatlas.com/charts/BJhNSW_gm

Oficjalna waluta wenezueli – kryptowaluta Petro

Prezydent Wenezueli Nicolás Maduro, ogłosił w poprzednim tygodniu, że państwowa firma naftowa PDVSA będzie korzystać z rządowej kryptowaluty „Petro” jako nowej jednostki rozliczeniowej i waluty kraju. Maduro potwierdził, że wyceny waluty będą pochodzić z banku centralnego Wenezueli (BCV). Prezydent wyjaśnił, że Wenezuela będzie używać Petro i „suwerennego boliwara” jako jednostki księgowej od 20 sierpnia, kiedy dojdzie do konwersji monetarnej, która zdejmie pięć zer od narodowej waluty, boliwara. Znak monetarny użyje wtedy nazwy „suwerenny boliwar”. Waluta zostanie wydrukowana na nowych banknotach, które zaczną krążyć w ciągu najbliższych dni, a nominały będą bardziej dostosowane do krajowej hiperinflacji.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewiduje, że inflacja w Wenezueli osiągnie w tym roku 1 milion procent. Analitycy ds. walut poddali w wątpliwość Petro jako funkcjonalny instrument finansowy, powołując się na brak jasnych szczegółów na temat tego, jak działa. Ponadto, należy pamiętać o sankcjach amerykańskich, które powodują, że podmioty działające na rynku finansowym są wykluczone z większości działań międzynarodowych. Od 2003 r. Wenezuela boryka się z surową kontrolę walutową, zidentyfikowaną przez ekonomistów jako główną przyczynę aktualnego kryzysu gospodarczego, która spowodowała hiperinflację i sprawiła, że ​​waluta boliwara stała się praktycznie bezwartościowa.

Co sądzicie o działaniach Maduro w celu obejścia sankcji USA przez kryptowalutę Petro? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze