Kryptowaluta Petro będzie oficjalną walutą w Wenezueli

5 397

Prezydent Wenezueli Nicolás Maduro, ogłosił, że państwowa firma naftowa PDVSA będzie korzystać z rządowej kryptowaluty „Petro” jako nowej jednostki rozliczeniowej i waluty kraju. Maduro potwierdził, że wyceny waluty będą pochodzić z banku centralnego Wenezueli (BCV). Maduro chce również urzeczywistnić nowy system wynagrodzeń do płacenia pensji w Petro oraz nowych wytycznych cenowych dotyczących towarów i usług, ale nie podano żadnych dokładnych szczegółów. Kryptowaluta Petro i jej powiązanie z walutą kraju, może chociaż w części pomóc wenezuelskiej gospodarce.

Prezydent wyjaśnił, że Wenezuela będzie używać Petro i „suwerennego boliwara” jako jednostki księgowej od 20 sierpnia, kiedy dojdzie do konwersji monetarnej, która zdejmie pięć zer od narodowej waluty, boliwara. Znak monetarny użyje wtedy nazwy „suwerenny boliwar”. Waluta zostanie wydrukowana na nowych banknotach, które zaczną krążyć w ciągu najbliższych dni, a nominały będą bardziej dostosowane do krajowej hiperinflacji.

„Od następnego poniedziałku Wenezuela będzie miała drugą jednostkę księgową opartą na wartości Petro. Będzie to druga jednostka księgowa Republiki i rozpocznie działalność jako obowiązkowa jednostka księgowa naszego przemysłu naftowego PDVSA” – powiedział Maduro

W marcu 2018 roku, Nicolás Maduro ogłosił o postanowieniu usunięcia trzech zer z obecnej waluty kraju i zastąpieniu jej nową. Pomimo odważnych wypowiedzi wielu analityków, większość nie jest optymistycznie nastawionych, biorąc pod uwagę „osiągnięcia” wenezuelskiego rządu Nicolasa Maduro. Dokładne dane o inflacji w tym kraju różnią się w zależności od źródła, ponieważ oficjalne dane państwowe nie są wiarygodne. Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) niedawno prognozował, że inflacja może osiągnąć poziom 1 000 000% do końca 2018 r.

Maduro stwierdził, że nowa reforma połączy boliwara z kryptowalutą Petro. Co ciekawsze, nie będzie to pieniądz fiducjarny, gdyż zostanie powiązany z kryptowalutą  (która jest z kolei powiązana z ceną lokalnej baryłki ropy). O ile wiadomo, jest to pierwsza próba oparcia waluty krajowej w kryptowalutę, podczas gdy istnieje wiele tokenów cyfrowych wspieranych o dolara amerykańskiego (np. Tether). Prezydent kraju ogłosił datę wdrożenia na 20 sierpnia 2018 roku, mówiąc, że kraj potrzebuje „rewolucji ekonomicznej”.

Kryptowaluta Petro, a gospodarka Wenezueli

Należy wspomnieć o tym, że gospodarka Wenezueli załamała się w wyniku dołujących cen ropy naftowej, z której pochodzi ok. 95 proc. przychodów państwa z eksportu. Wenezuela stoi w obliczu zapaści produkcji ropy. Produkcja ropy w Wenezueli spadła w 2017 r. o 29 procent. Idea utworzenia Petro była dosyć prosta – zbudować furtkę dla obejścia złowrogich sankcji całego świata. W zbudowaniu tej furtki pomógł Wenezueli kapitał z Chin, poprzez wsparcie przy przedsprzedaży tokenu. Chiny podczas przedsprzedaży zainwestowały w Petro ogromną sumę pieniędzy, a w pierwszy dzień sprzedaży, Petro uzyskało ponad 735 milionów dolarów.

Co sądzicie o kryptowalucie Petro i sytuacji w Wenezueli? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze