Kryptowaluta Petro będzie połączona z narodową walutą Wenezueli

1 523

Problem hiperinflacji w Wenezueli ciągle narasta, a gospodarka kraju jest w totalnej rozsypce i nic nie wskazuje na jej polepszenie. Kryptowaluta Petro i jej powiązanie z walutą kraju, może chociaż w części pomóc wenezuelskiej gospodarce. Rząd Wenezueli zadecydował, aby zredukować pięć zer od wartości boliwara, a tym utworzyć nową walutę „Sovereign Bolivar”, która zostanie połączona z wenezuelską kryptowalutą Petro. Prezydent kraju, Nicolás Maduro ogłosił datę wdrożenia jako 20 sierpnia 2018 roku, mówiąc, że kraj potrzebuje „rewolucji ekonomicznej”.

Prezydent Wenezueli stwierdził, że nowa reforma połączy boliwara z niedawno uruchomioną kryptowalutą wspieraną przez państwo – Petro. Co ciekawsze, nie będzie to pieniądz fiducjarny, ponieważ zostanie powiązany z kryptowalutą  (która jest z kolei powiązana z ceną lokalnej baryłki ropy). O ile wiadomo, jest to pierwsza próba oparcia waluty krajowej w kryptowalutę, podczas gdy istnieje wiele tokenów cyfrowych wspieranych o dolara amerykańskiego (np. Tether).

Nicolás Maduro utrzymuje, że ruch ten „radykalnie ustabilizuje i zmieni życie pieniężne i finansowe kraju”. Później dodał, że Petro „zostanie skonsolidowany technologicznie i finansowo”, aby przenikać całą krajową i międzynarodową działalność gospodarczą. Rząd twierdzi, że sytuacja finansowa kraju wywodzi się z „wojny gospodarczej”, którą opłaciła jej opozycja popierana przez Waszyngton. Stany Zjednoczone narzuciły sankcje dotyczące tego kraju, a prezydent Donald Trump zakazał obywatelom i rezydentom USA inwestowania w kryptowalutę Petro, która miała na celu obejście amerykańskich sankcji.

Kryptowaluta
źródło: https://www.nbcnews.com/news/world/venezuela-crisis-5-reasons-why-oil-rich-nation-brink-collapse-n674051

W marcu 2018 roku, Nicolás Maduro ogłosił o postanowieniu usunięcia trzech zer z obecnej waluty kraju i zastąpieniu jej nową. Pomimo odważnych wypowiedzi wielu analityków, większość nie jest optymistycznie nastawionych, biorąc pod uwagę „osiągnięcia” wenezuelskiego rządu Nicolasa Maduro. Dokładne dane o inflacji w tym kraju różnią się w zależności od źródła, ponieważ oficjalne dane państwowe nie są wiarygodne. Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) niedawno prognozował, że inflacja może osiągnąć poziom 1 000 000% do końca 2018 r.

Kryptowaluta Petro jako obejście sankcji USA

Decyzja Maduro o obejściu dotychczasowych sankcji za pomocą Petro, spowodowała naniesienie nowych restrykcji, co jeszcze bardziej osłabiło pozycję Wenezueli i było składową dzisiejszego poziomu inflacji i jeszcze głębszego kryzysu gospodarczego. Donald Trump upoważnił w marcu sekretarza skarbu USA, Stevena Mnuchina do egzekwowania postanowień ws. Wenezueli. Jego departament ogłosił sankcje na czterech obecnych i byłych urzędnikach rządu Wenezueli, zgodnie z oświadczeniem zamieszczonym na stronie internetowej Ministerstwa Skarbu.

„Prezydent Maduro zdziesiątkował gospodarkę Wenezueli i pobudził kryzys humanitarny. Zamiast korygować kurs, aby uniknąć kolejnej katastrofy, reżim Maduro próbuje obejść sankcje za pośrednictwem cyfrowej waluty Petro – podstępu, który zadeklarowało demokratycznie wybrane Zgromadzenie Narodowe Wenezueli, a Departament Skarbu ostrzega osoby ze Stanów Zjednoczonych, aby tego uniknąć „- powiedział Mnuchin w oświadczeniu

Co sądzicie o sytuacji w Wenezueli i powiązaniu waluty z kryptowalutą? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze