KryptoCzytelnia | „Denacjonalizacja pieniądza” F.A. von Hayeka w polskim przekładzie!

970

Czytamy nie tylko w Internecie. Nakładem wydawnictwa Animi2 ukazała się niedawno książka pt. Denacjonalizacja pieniądza autorstwa Friedricha Augusta von Hayeka. Uważa się, że autor przedstawił w niej jedną z najbardziej rewolucyjnych koncepcji w całej dotychczasowej historii ekonomii. W rozprawie drzemie wiele tematów, które inspirują dziś nie tylko zwolenników wolności osobistej, ale także miłośników kryptowalut. Jak ma się jedno do drugiego i dlaczego warto sięgnąć po tę pozycję?

Denacjonalizacja pieniądza | Teoria, która zmieniła postrzeganie świata finansów

Denacjonalizacja pieniądza to blisko 200 stron stron rozprawy o koncepcji, która dotyczy zniesienia rządowego monopolu na emisję pieniędzy. Nam, kryptowalutowcom – jest to temat szczególnie bliski. Na łamach swojej rozprawy Hayek snuje wizje spontanicznego, ekonomicznego ładu, w ramach którego na świecie pojawia się wiele alternatywnych walut. Miałyby one konkurować między sobą o względy oraz uwagę użytkowników. Co ciekawe, opisane przez Hayeka projekty walutowe nie tylko walczą o rynek użytkowników, ale także mają w swojej istocie zaszyte nastawienie na przyniesienie im wymiernych korzyści, tj. zysku z ich korzystania.

Z książki dowiecie się, jakie są podwaliny sposoby myślenia Hayeka o walutach ponadnarodowych. Lektura dostarcza ciekawego oglądu na sprawy, które były już w głowie i pod piórem autora ponad czterdzieści lat temu.

U podstaw teorii Hayeka leży przekonanie, że tradycyjny, regulowany i zarządzany przez Państwo system finansowy nie jest w stanie zapewnić społeczeństwu dostępu do stabilnych środków wymiany wartości. Ten swoisty monopol na kreację i wymianę pieniędzy jest wg Hayeka podstawą do wszelkiej maści manipulacji i nadużyć. Jedyną możliwością naprawienia tego „porządku” rzeczy, jest wg Hayeka zniesienie monopolu państwa na emitowanie pieniądza. Za tym, naturalnie, idzie wizja wolnego, konkurencyjnego rynku w tym zakresie.

Friedrich Hayek uważał, że rola państwa w kontekście pieniędzy powinna ograniczać się do stworzenia odpowiedniego otoczenia regulacyjnego, w którym uczestnicy systemu samodzielnie wybiorą taki czy inny środek wymiany wartości, którego będą chcieli używać.

Jak teoria Hayeka implikuje sytuację kryptowalut?

O odpowiedni kontekst i odniesienie teorii Hayeka do świata kryptowalut zadbał tłumacz dzieła Hayeka oraz autor wprowadzenia do książki – Jakub Chmielniak. Poniżej fragment wprowadzenia zatytułowany „Friedrich August von Hayek i proroctwo kryptowaluty”.

Hayek jest, innymi słowy, zapomnianym łącznikiem pomiędzy najważniejszymi ustaleniami dwudziestowiecznej ekonomii a rzeczywistością nieuchronnych zmian, jakie dotykają dzisiaj rynki finansowe w związku z pojawieniem się kryptowalut.To właśnie autor Denacjonalizacji pieniądza pierwszy stwierdził wyraźnie, że cykl koniunkturalny […] ma swoje źródło w niczym innym, jak w centralnym sterowaniu emisją pieniądza, czyli w odwiecznym monopolu władzy na zaopatrywanie społeczeństwa w środki płatnicze.

***

Na zakończenie, ale przede wszystkim jako zachętę do sięgnięcia po Denacjonalizację pieniądza, przedstawiamy wam wyjątek z wypowiedzi Autora:

Każdy, kto studiuje historię pieniądza, z pewnością zastanawia się, dlaczego ludzie tak długo tolerowali rządy nadużywających prawa wyłączności, które przez ponad dwa tysiące lat służyło im do regularnego wykorzystywania i okradania swoich obywateli. Wyjaśnić to może jedynie mit (o konieczności rządowych prerogatyw), tak głęboko zakorzeniony, że nawet znawcy tematu (przez długi czas z piszącym ten tekst włącznie) nigdy nie poddawali go w wątpliwość. Niemniej jednak, gdy prawdziwość przyjętego dogmatu zostanie raz zakwestionowana, bardzo szybko ujawnia się jego zasadnicza słabość.

Mamy nadzieję, że powyższy tekst zdołał zachęcić Ciebie do sięgnięcia po książkę Hayeka. Ze swojej strony zapewniamy, że warto.

O Autorze – Friedrich August von Hayek

Friedrich August von Hayek – urodzony w roku 1899 w Wiedniu, doktor prawa (1921) i nauk politycznych (1923) Uniwersytetu Wiedeńskiego. Piastował stanowisko dyrektora austriackiego Instytutu Nauk Ekonomicznych (1927-1931), prowadził wykłady na Uniwersytecie Wiedeńskim (1927-1931). Następnie pracował jako profesor w London School of Economics na wydziale Nauk Ekonomicznych i Statystyki (1931-1950), na Uniwersytecie w Chicago (1950-1962), na Uniwersytecie Albrechta i Ludwika we Fryburgu (1962-1968) oraz na Uniwersytecie Salzburskim (1968-1977). Laureat nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii w roku 1974. Odznaczony Orderem Towarzyszy Honoru w roku 1984 oraz Prezydenckim Medalem Wolności w roku 1991. Aktywny zawodowo aż do końca życia, zmarł w roku 1992 we Fryburgu Bryzgowijskim. 

Najważniejsze publikacje Hayeka to przede wszystkim Prices and Production (1931), Monetary Theory and the Trade Cycle (1941), The Road to Serfdom (1944, pierwsze wydanie polskie w roku 1974, zatytułowane Droga do zniewolenia). Oprócz tego Individualism and Economic Order (1948, pierwsze wydanie polskie w roku 1988, zatytułowane Indywidualizm i porządek ekonomiczny), The Counter Revolution of Science (1952, pierwsze wydanie polskie w roku 2002, zatytułowane Nadużycie rozumu), The Constitution of Liberty (1960, pierwsze polskie wydanie w roku 1987, zatytułowane Konstytucja wolności).

Do ostatnich jego dzieł należał zbiór tekstów o wspólnej nazwie Studies in Philosophy, Politics and Economics (1967), a także Law, Legislation and Liberty (tom pierwszy Rules and Order, 1973; tom drugi The Mirage of Social Justice, 1976; tom trzeci The Political Order of a Free People, 1979), New Studies in Philosophy, Politics, Economics and the History of Ideas (1978) oraz The Fatal Conceit (1988, pierwsze wydanie polskie w roku 2004, zatytułowane Zgubna pycha rozumu. O błędach socjalizmu). Hayek był również redaktorem kilku książek, a także autorem artykułów naukowych w „Economic Journal”, „Economica” oraz w wielu innych czasopismach. 

Dane publikacji

Autor: Friedrich August von Hayek
Przekład: Jakub Chmielniak
Wydawca: Fundacja Lethe / Animi2
Okładka: Mateusz Maleńki
Typografia i skład: Wojciech Bryda
Liczba stron: 240
Format stronicy: 120 x 195 mm
Wykonanie: miękka oprawa ze skrzydełkami
ISBN: 978-83-66303-01-0

Komentarze