Regulacja kryptoaktywów rozpoczyna się na dobre | KNF powołuje Cyfrową Agendę Nadzoru

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego stworzył nowy oddział, który będzie czuwał nad przyszłością FinTechu w Polsce. Zarówno pod względem wsparcia, jak i regulacji. A jak wiemy, technologia blockchain, „kryptoaktywa”, kryptowaluty itd. są nieodłącznym elementem tej branży. Czy Urząd podoła nadchodzącym zmianom i wyzwaniom, jakie niewątpliwie stoją przed sektorem finansowym w Polsce?

Kryptoaktywa?

W ubiegły czwartek w warszawskiej siedzibie Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) odbyło się pierwsze posiedzenie nowo powołanej jednostki – Cyfrowej Agendy Nadzoru.

W spotkaniu udział wzięli m.in. przedstawiciele Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), przewodniczący KNF, wiceprezes KIR, PKO BP, PZU SA, prezes zarządu Billon Group.

cyfrowa agenda nadzoru blockchain knf

Agenda ma na celu zmierzyć się z nadchodzącym nieubłaganie rozwojem rynku finansowego w Polsce. Przede wszystkim chodzi o technologie, które wywracają niekiedy nasz świat do góry nogami.

Zadaniem Cyfrowej Agendy będzie więc szczególne obserwowanie nowych zjawisk na rynku. Agenda będzie wspierać FinTech, rozszerzać działalność w zakresie cyberbezpieczeństwa (w tym edukacji) i rozwijać e-urząd.

Działania podejmowane przez Urząd skupią się głównie na nadzorze sektora finansowo-technologicznego w Polsce. Dojdą do tego również regulacje, którym trzeba sprostać w świetle dyrektyw unijnych. 

Węzeł obserwacyjny

“Kryptoaktywa”, innymi słowy – kryptowaluty – choć także tokeny przeróżnej maści oferujące usługi inwestycyjne przy wykorzystaniu technologii DLT i blockchaina są jednym z głównym wyzwań dla Agendy. Rozwój tychże sieci to także jedno z zadań grupy.

Planuje się “uregulowanie klasyfikacji i obrotu niektórymi aktywami” cyfrowymi. Rozszerzono też program Innovation Hub, dzięki czemu instytucje czy startup’y przetestują swoje możliwości w piaskownicy regulacyjnej, wirtualnej UKNF. W raporcie Cyfrowej Agendy Nadzoru czytamy:

W ramach podejmowanych działań planowane jest wdrażanie piaskownicy wirtualnej w technologii blockchain we współpracy z dostawcami infrastruktury finansowej. 

Projekt zakłada udział UKNF w pracach nad stworzeniem wirtualnego środowiska testowego dla wybranych projektów w technologii blockchain, przy jednoczesnym poszukiwaniu zastosowań tej technologii na potrzeby usprawniania funkcji regulacyjno-nadzorczych.

Wychodzi więc na to, że prawdopodobnie sam Urząd skorzysta z możliwości oferowanych przez te technologie.

Podmioty tworzące nowatorskie rozwiązania będą mogły przetestować je przy wsparciu i pod nadzorem regulatora. Uruchomienie węzła obserwacyjnego sieci blockchain w UKNF umożliwi testowanie rozwiązań rynku kapitałowego, bankowego, ubezpieczeniowego w zakresie Trwałego Nośnika oraz eVotingu.

cyfrowa agenda nadzoru blockchain knf

Głosowanie internetowe to na pewno pieśń przyszłości. Miejmy nadzieję, że sandbox powstanie, a polski sektor FinTech stworzy rozwiązania odpowiadające potrzebom rynku pod czujnym okiem Cyfrowej Agendy Nadzoru. „Węzeł obserwacyjny” to również frapująca kwestia.

kryptoaktywa

Co sądzicie o nowo powołanej jednostce regulacyjnej? Czy nie wygląda to za pięknie, aby było prawdziwe? Rozwój, wsparcie, wyzwania, twory – chyba nie jesteśmy przyzwyczajeni do tak ambitnych działań instytucji publicznych w Polsce…
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx