Korelacja złota z Bitcoinem osiąga najwyższy poziom od roku

Korelacja złota z Bitcoinem osiąga najwyższy poziom od roku

Rosnący dolar i rosnące stopy procentowe powodowały różnorakie konsekwencje na rynku i efekty domina, w tym spadek wartości funta brytyjskiego w stosunku do dolara, ponieważ globalni inwestorzy porzucali aktywa na rzecz aprecjacji dolara.

Ponieważ inwestorzy wyprzedawali aktywa takie jak złoto i w mniejszym stopniu Bitcoina, korelacja między dwoma rzekomymi zabezpieczeniami przed inflacją wzrosła do najwyższego poziomu od ponad roku, zgodnie z ostatnim raportem dostawcy danych o rynku kryptowalut Kaiko.

W sytuacji, gdy cena złota spadła o 5,75% w ciągu roku, w połączeniu z dwucyfrowym spadkiem, jakiego doświadczył Bitcoin (BTC), słabe wyniki tych dwóch zbliżyły je do siebie i doprowadziły do ​​obecnego współczynnika korelacji wynoszącego 0,3 .

„W ciągu ostatniego roku Bitcoin był w większości nieskorelowany ze złotem, a jego korelacja oscylowała między ujemnym 0,2 a dodatnim 0,2. Jednak wraz z dalszym umacnianiem się dolara amerykańskiego, co negatywnie wpływa zarówno na kryptowaluty, jak i złoto, korelacja między tymi dwoma aktywami uległa zmianie” – napisano w raporcie.

Przeczytaj także: Bitcoin walczy z oporem na poziomie 20.000 USD

Korelacja +1,0 oznacza, że ​​dwa aktywa poruszają się w idealnej synchronizacji w tym samym kierunku.

Ten rozwój ma miejsce, gdy czołowa kryptowaluta odnotowywała bardziej znaczącą korelację z S&P 500 przez większą część 2022 roku, przy czym para miała korelację około +0,61 na dzień 30 września, zgodnie z danymi z CoinMetrics. To również się zmienia, ponieważ Bitcoin wzrósł o 3% w ciągu ostatnich 90 dni, podczas gdy S&P 500 spadł o 1%.

Chociaż jest zbyt wcześnie, aby ogłosić „oddzielenie” BTC od rynku akcji, jego rosnąca korelacja ze złotem wskazuje, że struktura rynku zaczyna się zmieniać.

Złoto prawdopodobnie nadal będzie odczuwać słabość przy rosnących stopach ze względu na wzrost kosztu alternatywnego utrzymywania aktywów, które nie przynoszą zysków.

Według Ole Hansena, szefa strategii surowcowej w Saxo Bank :

„Złoto i inne metale półinwestycyjne, takie jak srebro i platyna, prawdopodobnie nadal będą pod presją, dopóki rynek nie osiągnie szczytu jastrzębi”.

Bitcoin również został dotknięty polityką Fed, ponieważ jego niestabilny charakter sprawił, że inwestorzy instytucjonalni mniej optymistycznie podchodzą do inwestowania pieniędzy w niestabilne aktywa.

Możliwe, że los tych dwóch zabezpieczeń przed inflacją może się wkrótce odwrócić, gdy banki centralne, w tym Bank Japonii i Bank Anglii, ponownie uruchomią swoje drukarki pieniędzy, próbując powstrzymać załamanie gospodarcze.

Jak na razie, chociaż korelacja między złotem a BTC jest nadal stosunkowo słaba, warto obserwować ten trend, aby lepiej wyczuć zmieniający się krajobraz w miarę narastania pęknięć w globalnym systemie finansowym.

Może Cię zainteresuje:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx