Korelacja cenowa między BTC a altcoinami na najwyższym poziomie od maja 2019

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy kurs BTC i głównych altcoinów gwałtownie podskoczył. Wzrosty zanotowane w pierwszym i drugim kwartale roku zostały jednak szybko przyćmione spadkami. W przypadku BTC, aktualna wycena plasuje się na poziomie 7973 $. Oznacza to ogromny, ponad 30% spadek ceny BTC, podczas gdy altcoiny o największej kapitalizacji zanotowały spadki o 35–50%.

btc usd 23-10-2019
Wykres BTC USD od TradingView

Najwyższy stopień korelacji między „topowymi” kryptowalutami w okresie ostatnich 6 miesięcy

Według danych Skew Markets, wskaźnik korelacji między 10 najpopularniejszymi kryptowalutami jest najwyższy od sześciu miesięcy i wynosi 82,8%. W tweecie wyjaśniającym wysoką korelację zmian cen wśród 10 największych kryptowalutach, firma analizująca dane napisała:

Wysoka korelacja jest przypisywana wielu czynnikom, w tym wysokiej korelacji między dwoma największymi krypto – BTC i ETH – oraz BCH i BSV w ciągu ostatnich kilku dni.

korelacja kryptowalut
źródło: tutaj

Ogromny wpływ BTC na rynek monet o dużej kapitalizacji

Rosnąca dominacja Bitcoin na początku drugiego kwartału i do trzeciego kwartału czasowo osiągnęła maksima powyżej 70% dominacji rynkowej. Wpływ ten był dodatkowo wzmacniany przez fakt występowania bitcoina w parach z altcoinami o największej kapitalizacji. Pamiętajmy też, że w trzecim kwartale Binance ogłosiła, że wolumen handlu parami BTC na stablecoiny (w tym Tether zgarniający 95% transakcji) stanowi 45% wszystkich transakcji na tej giełdzie.

Pomimo spadku dominacji BTC w trzecim i czwartym kwartale do około 66%, wpływ „króla” na wolumen obrotu monetami o dużej kapitalizacji pozostawał na giełdach bardzo wyraźny.

Korelacja BTC / ETH w najwyższym punkcie od marca 2019

Współczynnik korelacji wzrasta, gdy pary zasobów kryptograficznych stają się większe (patrz raport Binance za trzeci kwartał). Na przykład współczynnik korelacji BTC / ETH wynosi 0,9288, przy czym obie kryptowaluty notują dwucyfrowy wzrost w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.

btc eth korelacja
Korelacja BTC i ETH w skali 1 miesiąca. Źródło: tutaj

1-miesięczny, zrealizowany współczynnik korelacji między tymi dwiema kryptowalutami jest najwyższy od marca tego roku, kiedy na rynku pojawiły się wzrosty.

Jaka jest Wasza opinia na ten temat? Czy widzicie jeszcze inne, ciekawe zależności w tym zakresie? Podzielcie się swoimi spostrzeżeniami w komentarzach.

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze