Bitcoin przekracza 50% dominacji rynku kryptowalut

źródło: pixabay.com
6 077

Bitcoin, najbardziej popularna i zarazem najstarsza kryptowaluta, stanowi obecnie 50% całej kapitalizacji rynku kryptowalut. Po raz ostatni, gdy dominacja Bitcoina wzrosła do aktualnego stanu, zakończyliśmy na najwyższym notowanym poziomie cenowym, który brnął BTC do 20000$.

Tak więc w chwili pisania artykułu dominacja Bitcoina wynosi 50,7%. Oznacza to, że 50% całkowitej kapitalizacji rynkowej wszystkich kryptowalut zawiera się w BTC. Bitcoin ma obecnie bardzo silną pozycję na rynkach, a wnioski o fundusze ETF zaowocowały większym zainteresowaniem przez inwestorów instytucjonalnych. Teraz musimy wziąć pod uwagę, że po raz ostatni dominacja Bitcoina wzrosła do poziomu, który obserwujemy, zakończyliśmy na najwyższym notowanym poziomie, który brnął Bitcoina do 20000$.

Poniżej przedstawiony jest wykres dominacji Bitcoina na przestrzeni lat 2013-2018. Do marca 2017 roku, dominacja Bitcoina wynosiła (z wahaniami) aż 80%. Spadek dominacji został zapoczątkowany przez zainteresowanie innymi projektami kryptowalut, tj. Ethereum, czy Litecoin.

Bitcoin
źródło: https://coinmarketcap.com/charts/#dominance-percentage

Aktualnie, kapitalizacja Bitcoina wynosi 109 573 918 937$.

Bitcoin i przesunięcie decyzji ws. ETF?

Przejście ponad 50% dominacji rynkowej, spowodowane było częściowo ostatnimi działaniami Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), która przesunęła termin funduszy inwestycyjnych ETF dla Bitcoina. Po ogłoszeniu przez SEC o przesunięciu decyzji ws. ETF, cena wszystkich kryptowalut odnotowała ogromne spadki, rzędu 10-15%. Bitcoin nie zareagował natychmiast na wiadomość o decyzji przesunięcia terminu ETF, ale cena spadła kilka godzin później. Decyzja SEC wpłynęła również na resztę kryptowalut, bo aż 100 największych walut cyfrowych pod względem kapitalizacji rynkowej, znajdowało się w fazie spadkowej. Kapitalizacja całego rynku kryptowalut wyniosła 231 miliardów dolarów i był to najniższy wynik od listopada 2017 roku.

Fundusze ETF, jeśli dojdą do skutku, zostaną pierwszym produktem finansowym w sferze walut cyfrowych i wielu spodziewa się, że otworzą wielomiliardowe inwestycje Bitcoinowe i kryptowalutowe, dzięki kapitałowi holdingów finansowych oraz innych firm instytucjonalnych. Z racji, iż fundusz ETF śledzi cenę aktywów i jest notowany na giełdzie, oznacza, że ​​inwestorzy nie muszą kupić oryginalnego aktywa. Oszczędziłoby to kłopotu instytucjom z założeniem portfela kryptowalutowego czy wyborem najlepszej giełdy kryptowalut.

Co sądzicie o wzroście dominacji Bitcoina do 50%? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze