Koreański startup Uprise stracił 20 mln USD, szortując LUNC

6 816

Koreański startup Uprise stracił 20 mln USD, szortując LUNC

Usługodawca powierniczy kryptowalut i platforma handlowa AI zdołały stracić prawie wszystkie aktywa swoich klientów na LUNC, natywnego tokena Terra Classic.

Południowokoreańska platforma straciła około 99% swoich aktywów o wartości około 20 milionów dolarów, gdy została zlikwidowana, sprzedając tokeny Luna Classic (LUNC).

Pośrednik transakcyjny Uprise Heybit wykorzystuje system handlowania wspomagany sztuczną inteligencją (AI), który został zaprojektowany w celu zmniejszenia ryzyka związanego z handlem lewarowanym.

Lokalny serwis informacyjny Seoul Economic Daily poinformował w środę, że sztuczna inteligencja pracująca dla Uprise, którą nazywa roboto-doradcą, popełniła katastrofalne błędne w odczytywaniu sygnałów i komunikatów rynkowych w maju bieżącego roku na temat LUNC. Cena LUNC gwałtownie spadła z 60 dolarów do ułamków centa. System komputerowy szortował LUNC a pozycje krótkie zostały zlikwidowane podczas pomp cenowych tokena, co doprowadziło do 20 milionów dolarów strat pieniędzy klientów i 3 milionów strat własnych. W sumie Uprise straciło około 99% swoich aktywów.

Większość użytkowników usługi Uprise Heybit to osoby o dużej wartości netto i korporacje, które stawiają swoje krypto w celu uzyskania zysku generowanego przez handel AI na rynkach terminowych. Firma jest wspierana przez firmę inwestycyjną Hashed, Kakao Ventures oraz kilka banków i firm venture capital.

Firma zawiesiła usługi, ale nie wydała oficjalnego komunikatu swoim klientom o stratach. Urzędnik badający sprawę potwierdził Seoul Economic Daily, że:

„Ze względu na dużą nieoczekiwaną zmienność na rynku doszło do likwidacji aktywów klientów. Planujemy wkrótce sfinalizować raport na temat naszej działalności związanej z aktywami wirtualnymi”.

Oprócz oficjalnego powiadamiania swoich użytkowników, urzędnicy Uprise podobno pracują nad planem rekompensat dla swoich klientów, aby mogli kontynuować działalność.

Seoul Economic Daily zwrócił uwagę, że firma Uprise Heybit nie zarejestrowała się jako dostawca usług wirtualnych aktywów (VASP). Poinformowano, że urzędnicy Uprise uważają, że firma jest w stanie ominąć prawo wymagające rejestracji jako VASP, ponieważ nie gromadzi koreańskich wonów ani nie inwestuje bezpośrednio w wirtualne aktywa, a jedynie w kontrakty terminowe typu futures.

Rejestracja pomaga utrzymać wymianę kryptowalut w zgodzie z zasadami prawa i nie narażając klientów na nadmierne ryzyko.

Uprise to najnowszy scentralizowany dostawca usług kryptograficznych, który ujawnia znaczne straty wynikające z incydentu Terra i późniejszego krachu na rynku kryptowalut. Dołącza do BlockFi, Celsius i Voyager Digital na listę firm, które musiały podjąć drastyczne środki, aby spróbować utrzymać się na powierzchni. Giełda FTX US ma opcję kupna BlockFi, Celsius cofa pożyczki, a Voyager złożył wniosek o ogłoszenie upadłości we wtorek.

Może Cię zainteresuje:

Komentarze