Korea i USA będą się konsultować w sprawie śledztwa dotyczącego Terra

7 578

Korea i USA będą się konsultować w sprawie śledztwa dotyczącego Terra

Oba kraje zgodziły się udostępnić swoje dane dochodzeniowe dotyczące toczących się spraw związanych z kryptowalutami, w tym Terra i Do Kwona.

Południowokoreański minister sprawiedliwości Han Dong-hoon był niedawno w Nowym Jorku, aby omówić szczegóły, odnośnie współpracy w dochodzeniach związanych z przestępstwami finansowymi, zwłaszcza przestępstwami związanymi z kryptowalutami.

Hoon spotkał się we wtorek ze współszefem grupy zadaniowej ds. papierów wartościowych i towarów, Andreą M. Griswoldem w Prokuraturze Generalnej Stanów Zjednoczonych dla Południowego Okręgu Nowego Jorku, wraz ze Scottem Hartmanem, szefem grupy zadaniowej ds. oszustw związanych z papierami wartościowymi i towarami w tym samym biurze.

Obie strony omówiły sposoby wymiany informacji i zacieśnienia współpracy w celu zapewnienia terminowego działania w sprawie rosnącej liczby oszustw związanych z papierami wartościowymi związanych z rynkiem aktywów cyfrowych.

Strony zgodziły się udostępnić swoje najnowsze dane dochodzeniowe dotyczące Terra, projektu kryptograficznego objętego dochodzeniem w obu krajach.

Upadek ekosystemu Terra o wartości 40 miliardów dolarów spowodował kontrolę prawną z obu juryzdykcji. Stany Zjednoczone niedawno rozpoczęły nowe dochodzenie przeciwko współzałożycielowi Terra Do Kwonowi, podczas gdy południowokoreańscy prokuratorzy badają kilka zarzutów, w tym oszustwa, manipulacje na rynku i uchylanie się od płacenia podatków.

Współpraca między tymi dwoma krajami może być pierwszą z wielu, ponieważ przestępstwa związane z kryptowalutami stały się w ostatnim czasie przedmiotem zainteresowania organów regulacyjnych. Korea Południowa stała się jednym z najbardziej rygorystycznych krajów, jeśli chodzi o przepisy dotyczące kryptowalut, zapewniając ścisłe wytyczne Know Your Customer (KYC) i Anti-Money Laundering (AML).

Saga Terra skłoniła również koreańskich prawodawców do utworzenia nowego komitetu nadzoru nad kryptowalutami w celu oceny nowych projektów kryptograficznych notowanych na giełdach kryptowalut. Wielu ekspertów przewidywało, że krach TerraUSD Classic (USTC) skłoni regulatorów do faworyzowania scentralizowanych monet stablecoin nad tymi algorytmicznymi.

Ze względu na brak jasnych przepisów dotyczących kryptowalut, śledzenie i ściganie tych przestępstw, które często obejmują transakcje transgraniczne i pranie brudnych pieniędzy, staje się coraz trudniejsze i bardziej złożone. Na przykład holenderski uniwersytet zapłacił 200 000 w Bitcoinach (BTC) jako okup w 2019 r. Śledczym udało się wyśledzić jeden portfel na Ukrainie ale ostatecznie współpracując z lokalnymi władzami, odzyskano środki prawie trzy lata po włamaniu.

To jest bardzo ważna i bardzo dobra wiadomość dla świata kryptowalut. Przestępstwa finansowe w USA karane są bardzo wysokimi wyrokami i następni naśladowcy Do Kwona dwa razy się zastanowią czy warto.

Druga sprawa to możliwy i według mnie prawdopodobny wzrost notowań Luny i Lunc. Mam wrażenie, że im bardziej będzie zaciskała się pętla na szyi Do Kwona i jego kolegów tym bardziej będą chcieli pokazać, że część strat jest odrobionych i w efekcie nie są aż takie straszne. To jest częsta kalkulacja przestępcy podczas przygotowywania skoku. Rezerwowane są środki na ewentualne zmniejszenie kary.

Efektywny wzrost notowań Lunc i USTC już miał miejsce a bithub.pl o tym pisał w dniu 29 czerwca bieżącego roku:

Komentarze