Korea Południowa uruchomia regulowany rynek cyfrowych papierów wartościowych

5 043

Korea Południowa uruchomi oddzielny rynek cyfrowych papierów wartościowych w 2022 r.

Korea Południowa nadal jest w centrum wydarzeń związanych z kryptowalutami, ponieważ główny regulator finansowy w kraju, Komisja Usług Finansowych (FSC), ogłosiła we wtorek, że planuje otworzyć oddzielny rynek cyfrowych papierów wartościowych w celu instytucjonalizacji i promowania kryptowalut.

Plan wyłonił się z raportu FSC zawierającego wyniki wspólnego seminarium politycznego, w którym 6 września wzięły udział Służby Nadzoru Finansowego, Korea Exchange, Koreański Depozyt Papierów Wartościowych oraz Instytut Badań Rynku Kapitałowego.

Potrzeba oddzielnego rynku dla cyfrowych papierów wartościowych wynika z faktu, że obecny rynek kapitałowy i elektroniczne systemy papierów wartościowych w kraju nie zawierają żadnych definicji prawnych dla niestandardowych papierów wartościowych emitowanych na blockchainie.

Z tego powodu FSC ustaliło, że potrzebne są odrębne wytyczne, aby „wspierać zdrowy rozwój rynku i przemysłu”.

Zgodnie z nowymi wytycznymi, które mają zostać ogłoszone w IV kwartale 2022 r., tokeny będą musiały zostać zarejestrowane jako papiery elektroniczne, dzięki czemu będą mogły być notowane na nowym rynku cyfrowych papierów wartościowych.

Korea Exchange (KRX) została zidentyfikowana jako platforma, która będzie obsługiwać cyfrowy rynek papierów wartościowych, podczas gdy firmy maklerskie będą pośredniczyć w transakcjach. Nowa propozycja wzywa również Koreański Depozyt Papierów Wartościowych do przeglądu i rejestracji listy wniosków dotyczących bezpieczeństwa tokenów złożonych przez emitenta lub za pośrednictwem domu maklerskiego.

Aby pomóc chronić inwestorów, tokeny mają być dystrybuowane w taki sam sposób, jak istniejące papiery wartościowe, a transakcje pozagiełdowe będą dozwolone tylko w ograniczonej skali na wczesnych etapach rynku.

Podczas gdy nowe rozwiązania kryptograficzne mają pełne poparcie nowego rządu Korei Południowej, Korea Institute of Finance ostrzegł, że rosnąca scena kryptowalut może pewnego dnia zagrozić dobrobytowi finansowemu kraju ze względu na rosnące powiązania branży z tradycyjnymi finansami.

Raport opublikowany przez niezależny instytut badawczy z siedzibą w Seulu sugerował, że sektor kryptograficzny ma obecnie „minimalny” wpływ na rynki finansowe w kraju, ale może to wkrótce ulec zmianie, ponieważ kryptowaluty będą zyskiwać na popularności i adopcji.

„Biorąc pod uwagę zwiększoną ekspozycję Korei Południowej na kryptowaluty i na niektóre sprawy karne, wirtualne aktywa mogą stać się poważnym zagrożeniem dla stabilności finansowej” – czytamy w raporcie.

Według raportu opublikowanego przez krajową jednostkę analityki finansowej (KoFIU), koreański rynek kryptograficzny odnotował średni dzienny wolumen obrotu wynoszący 11,3 bln wonów (8,2 mld USD) w 2021 r. w porównaniu ze średnim dziennym wolumenem obrotu wynoszącym 15,4 bln wonów na KOSPI – główny indeks giełdowy kraju.

Oczekuje się, że statystyki te wzrosną wraz ze wzrostem liczby użytkowników kryptowalut w Korei. Dane pokazują, że liczba aktywnych użytkowników kryptowalut wzrosła z 1,21 mln w 2020 r. do 5,58 mln użytkowników do końca 2021 r., co stanowi ponad 10% całkowitej populacji kraju.

Raport sugeruje, że instytucje finansowe o zwiększonej ekspozycji na kryptowaluty odnotują większą zmienność swoich zysków, co może zaszkodzić reputacji instytucji i solidności aktywów.

Lokalne przepisy nakazują, aby giełdy kryptograficzne w kraju, znane również jako dostawcy usług wirtualnych aktywów (VASP), były zobowiązane do nawiązywania partnerstw z regulowanymi bankami w celu wydawania klientom rachunków depozytowych i wypłat na prawdziwe dane osobowe.

Ogólnie rzecz biorąc, KoFIU ostrzegło, że zmienność cen w połączeniu z ryzykiem technologicznym i operacyjnym może podważyć zaufanie do banków powiązanych z VASP i spowodować fale uderzeniowe, które rozprzestrzenią się na akcje, obligacje i rynki walutowe.

No to pozamiatali. Rząd Korei Południowej pokazuje światu „jak to się robi”. Właśnie o to chodzi. Regulowany, oddzielony od innych rynków, niezależny rynek cyfrowych papierów wartościowych jest inicjatywą trafną i niezwykle potrzebną także w Polsce. Ale nie wiem czy w naszym kraju ktoś się tym tematem w ogóle poważnie zajmuje. Jak na razie nic na to nie wskazuje, bo o żadnych inicjatywach nawet się nie plotkuje.

Tekst powstał na podstawie publikacji: https://www.kitco.com/news/2022-09-07/South-Korea-to-launch-a-separate-market-for-digital-securities-in-2022.html

Może Cię zainteresuje:

Komentarze