Kontrowersje wokół zwolnienia Sam Bankman-Frieda za kaucją

Można było odnieść wrażenie, że upadek FTX jest już za nami, kurz opadł i czas zająć się bieżącymi wydarzeniami. Jednak ostatnie dni przyniosły wiele zmian. Poniżej tylko krótkie podsumowanie:

  1. Sam Bankman-Fried zgodził sie na dobrowolną ekstradycję do USA
  2. Pojawiły się informacje, że współprcownicy SBF-a przyznali się do oszustw i rozpoczęli współprace z prokuraturą
  3. SBF został zwolniony za kaucją

A to wszystko w ciągu kilkudziesięciu godzin. Dziś przyjrzymy się zwolnieniu za kaucją, bo wywołało ono wiele kontrowersji.

Zwolnienie za kaucją, bez płacenia kaucji…

Warto przypomnieć, że kaucja za zwolnienie z aresztu co do zasady jest zwracana. Poza wyjątkami np. ukrywaniem się lub ucieczką. Natomiast kontrowersje wokół kaucji SBF-a są spowodowane tym, że nie wpłacił on żadnej kaucji…

Skorzystał on z personal recognizance bond, to rodzaj kaucji, w którym oskarżony nie musi płacić kaucji pod warunkiem spełnienia wszystkich obowiązków np. obecności na wszystkich rozprawach sądowych. Jeśli oskarżony nie wypełni się ze swoich obowiązków, to będzie musiał zapłacić pełną kwotę kaucji.

Można uprosić, że SBF wychodząc za kaucją, obiecał, że będzie pojawiał się na rozprawach sądowych. Dopiero gdy naruszy warunki zwolnienia, to zapłaci niebagatelną kwotę 250 mln dolarów.

Zabezpieczeniem kaucji ma być pięciopokojowy dom rodziców Sama Bankmada-Frieda.

Oburzenie społeczności krypto

Wiele osób z pewnością marzy o tym, żeby SBF nigdy nie wyszedł z więzienia. Jednak największe kontrowersje budzi sposób opuszczenia aresztu – błyskawiczne wyjście za kaucją, bez jej płacenia, gdy jest się twarzą jednego z największych oszustw w historii.

Krytykowana jest także postawa oskarżonego. Inner City Pressl zwraca uwagę, że stawia on w niekorzystnej sytuacji rodziców. Jeśli złamie warunki zwolnienia, to Ci będą narażeni na gigantyczne koszty:

Wiele osób jest oburzonych działaniem wymiaru sprawiedliwości. Pojawiają się głosy, że kaucja jest “opłacona” ze skradzionych pieniędzy:

Jednocześnie warto przypomnieć, że SBF ma takie same prawa, jak każdy inny oskarżony. Oznacza to, że ma prawo do sprawiedliwego procesu i domniemania niewinności.

Sprawdź również:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze