Współpracownicy SBF (Caroline Ellison i Gary Wang) przyznają się do oszustwa

5 628

W ostatnich dniach mamy kilka przełomów w sprawie upadłości giełdy FTX. Przede wszystkim założyciel Sam Bankman-Fried zgodził się na dobrowolną ekstradycję do USA. Tym samym rozpocznie się jego proces. Postawiono mu 8 zarzutów i maksymalnie 115 lat więzienia. Sam zdawał się uważać, że jest niewinny. Jednak innego dania są jego współpracownicy.

Byli dyrektorzy przyznają się do udziału w oszustwach

Jak donosi portal WhittierDailyNews prokurator Damian Williams ogłosił 22 grudnia, że była dyrektor generalna Alamda Research, Caroline Ellison oraz współzałożyciel FTX Gary Wang przyznali się do federalnych zarzutów oszustwa i współpracują w dochodzeniu w sprawie byłego dyrektora generalnego FTX, Sama Bankmana-Frieda.

Ellison przyznała się do 7 zarzutów, natomiast Wang przyznał się do 4 zarzutów. 

Prokurator Williams podkreśla, że śledztwo wciąż trwa:

Jak powiedziałem w zeszłym tygodniu, to śledztwo jest w toku i postępuje bardzo szybko.

Powiedziałem też, że ogłoszenie z zeszłego tygodnia nie będzie naszym ostatnim i po raz kolejny wyjaśnię, że dzisiejsze też nie jest.

Prokurator potwierdził także, że SBF jest w areszcie FBI i wróci do Stanów Zjednoczonych, gdzie trafi przed sąd. Ponadto przekazał on wiadomość do osób, które były zaangażowane w oszustwa firm FTX lub Allmeda:

Teraz jest czas, aby to wyprzedzić. Działamy szybko, a nasza cierpliwość nie jest wieczna.

Dodatkowo parze postawiono także nowe zarzuty. Ellison oraz Wang znaleźli się na celowniku Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. Komisja uważa, że w latach 2019-2022 Ellison manipulowała ceną FTT. Działania miały wprowadzić inwestorów w błąd co do ekspozycji FTX na ryzyko.

Jak możemy przeczytać w oficjalnym komunikacie SEC, który znajdziesz tutaj:

W skardze zarzuca się również, że Ellison i Wang byli aktywnymi uczestnikami programu mającego na celu oszukanie inwestorów FTX i zaangażowali się w zachowanie, które miało kluczowe znaczenie dla jego sukcesu. W skardze zarzuca się, że Wang stworzył kod oprogramowania FTX, który pozwolił firmie Alameda przekierować fundusze klientów FTX, a Ellison wykorzystał sprzeniewierzone środki klientów FTX do działalności handlowej Alameda.

Wydaje się, że nadchodzi koniec bezkarności Sama Bankmana-Frieda. Pozostaje pytanie, czy on również, podobnie jak jego współpracownicy podejmie się współpracy z prokuraturą.

Sprawdź również:

Komentarze