Komisja Europejska zakazuje transgranicznych płatności kryptograficznych między Rosją a UE

Komisja Europejska zakazuje transgranicznych płatności kryptograficznych między Rosją a UE

Unia Europejska wprowadziła nowy zestaw sankcji wobec Rosji w odpowiedzi na trwający konflikt na Ukrainie, który obejmuje całkowity zakaz transgranicznych płatności kryptograficznych między Rosjanami a UE.

Zgodnie z oświadczeniem wydanym przez Komisję Europejską:

„Istniejące zakazy dotyczące aktywów kryptograficznych zostały zaostrzone poprzez zakazanie świadczenia usług dla obywateli lub rezydentów z rosyjskim paszportem dla wszystkich rodzajów portfeli, kont lub usług powierniczych związanych z kryptowalutami, niezależnie od kwoty portfela (wcześniej dozwolone było do 10 000 euro) ”.

Inne usługi, których nie można już świadczyć rządowi Rosji lub legalnym rezydentom, obejmują doradztwo informatyczne, doradztwo prawne, usługi architektoniczne i inżynieryjne.

Nowy pakiet sankcji jest wynikiem formalnej aneksji przez Rosję czterech regionów na Ukrainie, które są obecnie pod kontrolą Rosji – posunięcie to zostało nazwane przez UE „pozornym” referendum.

Poprzednie sankcje po prostu nakładały limit wartości przelewów 10 000 euro na płatności kryptograficzne z portfeli rosyjskich do unijnych, a nowe środki wprowadzają całkowity zakaz transgranicznych płatności kryptograficznych. Dokonano tego w celu „dalszego pozbawienia wojskowo-przemysłowego kompleksu Kremla kluczowych komponentów i technologii”.

Ten ruch wynika z oficjalnego zatwierdzenia transgranicznych płatności kryptowalutowych przez władze rosyjskie, które zostało ogłoszone w dniu 22 września.

W poniedziałek Ivan Chebeskov, dyrektor departamentu polityki finansowej rosyjskiego Ministerstwa Finansów, poinformował, że rząd planuje zezwolić na rozliczenia międzynarodowe w aktywach cyfrowych dla wszystkich branż bez ograniczeń.

„Zamierzamy zezwolić na międzynarodowe rozliczenia w kryptowalutach dla dowolnych branż bez ograniczeń” – powiedział Czebeskow w wywiadzie.

Przeczytaj także: Fidelity uruchamia fundusz Ethereum Index Fund, Bitwise oferuje Metaverse ETF

Czebeskow zauważył, że podczas gdy Bank Rosji dąży do ograniczenia integracji aktywów cyfrowych w kraju i woli skupić się na rublu cyfrowym, Ministerstwo Finansów „opowiada się za stworzeniem w Rosji pełnoprawnej infrastruktury do obiegu cyfrowego waluty.”

„Uważamy, że potrzebujemy lokalnej infrastruktury kryptograficznej. Po pierwsze, aby chronić interesy obywateli. Ponieważ teraz ci, którzy handlują swoimi walutami cyfrowymi na giełdach kryptograficznych, są ograniczeni. Po drugie, aby kontrolować, kiedy waluta cyfrowa jest używana legalnie, a kiedy – nie – dodał Czebeskow.

Bank Rosji wcześniej informował, że planuje rozpocząć testowanie cyfrowego rubla z obywatelami począwszy od kwietnia 2023 r. Jeśli to pójdzie dobrze, zamierza zezwolić na tworzenie portfeli dla nierezydentów i wymianę między cyfrowym rublem a zagranicznym waluty w 2024 roku.

Ruch Unii Europejskiej jest absolutnie godny poparcia gdyż Rosja używała kryptowalut do obchodzenia sankcji i wzmacniania swojego potencjału militarnego.

Państwo rosyjskie w obecnej formie prowadzi działania jedynie w celu osłabiania świata zachodniego i wzmacniania swojej pozycji w wojnie, którą samo zaczęło.

Może Cię zainteresuje:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze