Kamień milowy w projekcie IOTA | Testnet bez Koordynatora

źródło: pexels/pixabay
1 825
IOTA uruchomiła testnet bez Koordynatora przy użyciu forka CLIRI. Oznacza to coraz większą samodzielność i aktywność sieci IOTA, tym samym zapraszając użytkowników do uruchamiania węzłów i wsparcia sieci.Znet

Od kilku tygodni Ci bardziej zorientowani wiedzą, że IOTA uruchomiła “Zero-value testnet”, w skrócie Znet, lecz oficjalne ogłoszenie wydano dopiero wczoraj. IOTA zaprasza społeczność do wzięcia udziału w pierwszej testowej sieci bez Koordynatora (ang. the Coordinator). Wreszcie społeczność ma realny wpływ na rozwój protokołu. Możecie uruchomić swój własny węzeł CLIRI, przedyskutować problemy na Discordzie, bądź przyczynić się do rozwoju kodu w repozytorium GitHub.Warto wyjaśnić kilka pojęć dla tych mniej obytych z tematem. CLIRI to skrót od “Coo-less IRI”, czyli IRI bez Koordynatora. IRI z kolei to IOTA Reference Implementation, które jest głównym repozytorium sieci IOTA i ucieleśnieniem specyfikacji tej sieci.

Koordynator (Coo) to node, specjalny węzeł w sieci IOTA, należący do Fundacji IOTA (IOTA Foundation). Jest to pewnego rodzaju mechanizm osiągania konsensusu, zastosowany z uwagi na bezpieczeństwo, które niedomaga z powodu niewystarczającej aktywności sieci.

Znet, projekt CLIRI, fork IRI nie jest w żaden sposób uzależniony od Koordynatora.

Koordynator

Wchodząc głębiej w meandry protokołu, dowiemy się, że Coo jest nieodłącznym elementem sieci IOTA. Coo (IOTA Foundation) zawiera z każdą minutą tzw. transakcje milestones, czyli puste transakcje, “rozruszające” sieć. Wszystkie te transakcje są potwierdzane i natychmiast walidowane przez fundację.

IOTA podkreśla, że Coo to tylko rozwiązanie tymczasowe i przejściowe, dopóki dopóty sieć (adopcja) nie rozwinie się w wystarczającym stopniu. Wtedy też Koordynator zniknie, a sieć będzie ewoluowała samoczynnie.

Bez Koordynatora!

Zgodnie z tym, że to pierwsza wersja projektu, testnetu CLIRI, zrezygnowano w pełni z walidacji rejestru, czyli potwierdzania transakcji. Wszystkie transakcje w tej sieci będą potwierdzane, o ile spełnią wymogi PoW.

Celem projektu jest: “ustabilizowanie kodu i sprawdzenie jego odporności przed implementacją bardziej złożonej logiki walidacji.”

Wydawałoby się, że wystarczy przestać wysyłać transakcje milestones i wszystko będzie działać, jednakże z milestones wiąże się wiele problematycznych kwestii. Więcej o tym, przeczytacie w oficjalnym ogłoszeniu nowego projektu Znet.

Jeśli jesteście prawdziwymi fanami projektu IOTA, to przygotowaliśmy jakiś czas temu zbiór 9 nowinek na temat projektu.

Co myślicie o projekcie IOTA i testowej sieci Znet? Kiedy doczekamy się porzucenia Coo i sieci stojącej na własnych nogach? Zapraszamy do komentowania poniżej.

Komentarze