JPMorgan | Bankowość coraz chętniej angażuje się w blockchain

Copyright: pcruciatti Editorial Credit: pcruciatti/Shutterstock.com
890

Jeden z największych holdingów finansowych na świecie, JPMorgan Chase, zamierza rozszerzyć swoją działalność z zakresu rozwiązań opartych o technologię blockchain. JPM pracuje nad poszerzeniem wykorzystania autorskiego projektu „Interbank Information Network” (IIN), aby zmniejszyć liczbę płatności odrzucanych przez błędy autoryzacyjne. Oprócz problemu płatności globalnych, JPMorgan planuje poprawić ogólny stan sektora bankowego dzięki technologii blockchain.

Coraz więcej banków dołącza do projektu JPM, gdyż zrzesza on już ponad 220 podmiotów. Banki będące częścią IIN zachwycone są możliwościami technologii blockchain twierdząc, iż jest najlepszym, najbezpieczniejszym i najszybszym sposobem na rozwiązanie utrudnień w płatnościach transgranicznych. Zespół pracujący nad IIN ogłosił, iż utworzyli nową funkcję platformy, która może natychmiast sprawdzić, czy dana płatność zmierza do prawidłowego konta bankowego. Obecnie transakcje mogą zostać odrzucone kilka dni po ich wysłaniu. Powodem może być zwykła literówka w kodach sortowania, numerach kont, czy adresach odbiorców i nadawców.

Platforma „IIN” umożliwia bankom bardzo szybkie rozwiązywanie problemów dotyczących zgodności w płatnościach globalnych. Komplikacje związane z błędami transakcyjnymi mogą opóźniać płatności o tygodnie, a tym samym generują ogromne straty. Banki i instytucje finansowe widzą spory potencjał w projekcie JPMorgan. W samym 2018 roku ponad 75 największych banków na świecie dołączyło do kuluarów Interbank Information Network. Częścią projektu jest również walka z zagrożeniami ze strony niezaufanych start-upów płatniczych.

Zgodnie z analizą strategii JPM wykonaną przez firmę analityczną ResearchAndMarkets.com, bank miał przeznaczyć prawie 11 miliardów dolarów na wydatki technologiczne w 2018 r., z czego 5 miliardów przeznaczono na inwestycje w fintech, a także na rozwój i implementację technologii blockchain w różnych sektorach operacyjnych banku.

blockchain bank jpmorgan
źródło: pexels/pixabay

JPMorgan i plany własnej kryptowaluty

Pomimo wysoce negatywnej opinii na temat Bitcoina przez dyrektora generalnego JPMorgan Chase, bank pracuje nad własną kryptowalutą – stablecoinem. W lutym opisywaliśmy koncept kryptowaluty autorstwa JPM, która miałaby poprawić wymianę między klientami, a bankiem. Projekt, jak i żeton nazwali „JPM Coin”, a sama cyfrowa moneta przeznaczona jest do wykonywania natychmiastowych płatności z użyciem technologii blockchain jako głównej księgi. JPM Coin to projekt kryptowaluty typu stablecoin, a same monety można będzie kupować za amerykańskie dolary. Bank potwierdził, że dzięki takiemu zabiegowi, wartość monety pozostanie w dużej mierze stabilna. Każdy JPM Coin będzie więc ewkiwalentem jednego dolara.

Co sądzicie o działaniach JPM w sferze kryptowalut i blockchain? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze