Bank JP Morgan uruchamia własną kryptowalutę!

JP Morgan Chase & Co poinformował dzisiaj, że planuje uruchomić swoje własną cyfrową walutę, która została nazwana „JPM Coin”. Klienci banku będą mogli je wykorzystać do przeprowadzania natychmiastowych transferów wartości w oparciu, rzecz jasna, o sieć blockchain!

JPM Coin

JPM Coin stał się faktem. Największy amerykański bank poinformował, że jego klienci, deponując pieniądze w banku otrzymają kryptowalutę, dzięki której będą mogli przeprowadzać transakcje za pośrednictwem sieci z innymi klientami JP Morgan. Po każdorazowym wykorzystaniu tokena podczas procesowania transakcji, bank dokona ich dezintegracji i wypłaci klientom analogiczną kwotę w dolarach.

Dodatkowo wiemy, ze JPM Coin będzie brać udział głównie w rozliczeniach pomiędzy partnerami biznesowymi w ramach obracanych dzień w dzień 6 bilionów dolarów przez JP Morgan.

Monety będzie można kupować za dolary. Bank utrzymuje, że dzięki temu jej wartość w dużej mierze pozostanie stabilna. Każdy pojedynczy JPM Coin będzie wymienialny na jednego dolara.

Kiedy jeden klient przesyła pieniądze do innego za pośrednictwem blockchain, monety JPM będą przenoszone i natychmiastowo wymieniane na równoważną kwotę dolarów amerykańskich, zmniejszając typowy czas rozliczenia.

Podstawowe zastosowania JPM Coin

W wystosowanym dzisiaj oświadczeniu Bank przedstawił główne obszary zastosowań dla JPM Coin. Są to:

  • międzynarodowe płatności dla dużych klientów korporacyjnych, w których pieniądze transferuje się nawet w ciągu jednego dnia – poprzez JPM Coin będą odbywać się natychmiastowo;
  • transakcje dotyczące papierów wartościowych – oparcie tego typu transakcji na blockchain pozwala na natychmiastowe zawarcie transakcji i jej rozliczenie;
  • przenoszenie środków między lokalnymi oddziałami globalnych firm.

Wszystkie informacje na temat JPM Coin wraz ze szczegółowym omówieniem znajdziecie tutaj.

Co na to Dimon?

W 2017 roku Chief Executive Officer Jamie Dimon skrytykował bitcoina, nazywając go „oszustwem”. Wówczas Dimon powiedział, że kryptowaluty są „gorsze od tulipanów”, odnosząc się do słynnego bańki rynkowej z XVII wieku.

Kilka miesięcy później zweryfikował swój pogląd mówiąc, że żałuje, że nazywa bitcoina oszustwem, ale utrzymał swój brak zainteresowania kryptowalutą.

Dziś Dimon raz jeszcze zmienił swoje podejście. Przyznał oficjalnie, że pierwsze testy, w których wykorzystany zostanie JPM Coin zostaną przeprowadzone już w przeciągu najbliższych miesięcy.

JP Morgan jako pierwszy

Bank JP Morgan jako pierwszy w historii stworzył własny blockchain i opartą o niego kryptowalutę. Jakie efekty przyniesie wykorzystanie JPM Coin w praktyce? Czy rozwiązanie zrewolucjonizuje finansowy system bankowy i otworzy drzwi dla rozwoju innych banków w kierunku blockchain?

Komentujcie!

Komentarze