JP Morgan Kontynuuje Rozwój Ethereum Blockchain

696

Kolejny test JP Morgan

JP Morgan Chase & Co przetestował nową platformę blockchain do emitowania instrumentów finansowych w Narodowym Banku Kanady oraz jego klientów. Wedle piątkowego memo, amerykański bank inwestycyjny stara się usprawnić proces inicjowania, rozliczania oraz spłat kuponów procentowych obligacji i bonów skarbowych. Ostatni pilot odzwierciedlał ofertę papierów dłużnych banku kanadyjskiego wartą 150 milionów dolarów opartych o certyfikat depozytowy Yankee. Platforma, która została w czasie pilotażu to Quorum, open-source blockchain, który JPMorgan opracował na własną rękę, bazując na Etheruem. Uczestnikami eksperymentu byli Goldman Sachs Asset Management, podmiot zarządzający funduszami inwestycyjnymi, Pfizer Inc oraz Legg Mason Inc’s Western Asset. JP Morgan docenia blockchain, lecz zdaje sobie sprawę, że prawdziwe wyzwania pojawią się dopiero w przyszłości.

„Nie widzieliśmy jeszcze zbyt wielu rzeczy na wielką skalę, ale w kilku przypadkach blockchain naprawdę może zabłysnąć.” Czytamy w oficjalnym oświadczeniu.

Bankowość nie rezygnuje z blockchain

Banki przez ostatnie dwa lata wyłożyły miliony dolarów na rozwój blockchain. Oprogramowania stworzonego po raz pierwszy do obsługi Bitcoinów, a aktualnie rozszerzanego do usprawnienia procesów płatności transgranicznych i rozrachunku papierów wartościowych.

„Technologie związane z Blockchain mogą potencjalnie doprowadzić do poważnych zmian w paradygmacie branży usług finansowych” – powiedział David Furlong, wiceprezes ds. sztucznej inteligencji, venture capital i blockchain w National Bank of Canada.

Tymczasem JP Morgan rozważa wyodrębnienie projektu Quorum jako osobną spółkę.  Technologia opracowana w JP Morgan przyciąga znaczące zainteresowanie zewnętrzne oraz fundusze venture capital. Wedle Umara Farooqa, szefa inicjatyw blockchain inwestycyjnego dla tego amerykańskiego banku powiedział w wywiadzie, iż na takim wyjściu skorzystają wszystkie ze stron. Quorum zyska potrzebne środki na przyszły rozwój, a technologia nie będzie kojarzona z jednym centralnym punktem jakim jest JP Morgan. Dyskusje nad spin-offem są na wczesnym etapie, a bank otrzymał konkretne propozycje od instytucji finansowych i dużych firm technologicznych. Zarząd JP Morgan nie upublicznił, o jakich spółkach i kwotach wykupu jest mowa.

Tomasz Kurowski, kwiecień 2018.   

 

Źródła i Referencje

  1. https://www.investors.com/news/bitcoin-holds-steady-jp-morgan-considers-blockchain-spin-off/ JP Morgan rozwija Quorum. Źródło obrazu.
  2. https://www.cnbc.com/2018/04/20/jpmorgan-national-bank-of-canada-others-test-debt-issuance-on-blockchain.html Pilotaż emisji obligacji na blockchain przez Narodowy Bank Kanady.
  3. http://www.businessinsider.com/jpmorgan-chases-quorum-may-go-solo-2018-3 Doniesienia rynkowe o Quorum.
Komentarze