John McAfee: Nie mam już żadnych kryptowalut. Niczego nie żałuję

W związku ze zbliżającym się nieuchronnie terminem rozprawy sądowej w sprawie uchylania się od płacenia podatków, John McAfee stwierdził, że jego kryptowalutowy majątek rozpłynął się na dobre.

McAfee: Nie mam już żadnych kryptowalut

John McAfee jest postacią niewątpliwie kontrowersyjną, która rzadko pozostaje niezauważona. Nic dziwnego, że sprzedał prawa do udokumentowania historii swojego życia. Odcisnął też spore piętno na rynku kryptowalut, którego echo powróciło do niego ostatnio z nadzwyczajną siłą.

Mówiąc dokładniej, sytuacja uległa eskalacji na początku tego roku, kiedy Departament Sprawiedliwości USA wniósł oficjalne oskarżenie przeciwko McAfee’mu i jego doradcy – Jimmy’emu Watsonowi Jr. Władze zarzuciły im kilka różnych spisków mających na celu popełnienie oszustw opartych na schematach „pump & dump” oraz pranie pieniędzy.

Twórca programu antywirusowego określał z początku postawione mu zarzuty mianem „przesadzonych”. Co więcej, stwierdził, że aktualnie nie dysponuje już żadnymi środkami pieniężnymi ulokowanymi w aktywach cyfrowych. Nie dalej jak wczoraj powtórzył swoje stanowisko, wskazując, że cała jego fortuna w kryptowalutach „rozpłynęła się w wielu rękach członków zespołu McAfee”.

Mało tego. Jego pozostałe aktywa miały rzekomo „zostać zajęte”. Mimo że zdał sobie sprawę, że „niczego” już nie ma, przyznał również, że „niczego” nie żałuje.

Czy to sprawa polityczna?

Jak wspomniano powyżej, McAfee przebywa obecnie w hiszpańskim więzieniu, a w tym tygodniu przesłuchiwano go w Madrycie.

Uważa, że stał się ofiarą politycznie umotywowanych oskarżeń z powodu kandydowania w wyborach prezydenckich w USA z ramienia Partii Libertariańskiej :

„Pod koniec 2018 roku ogłosiłem, że będę ponownie startował, a także zapowiedziałem, że rozprawię się z IRS i ich korupcją, a dwa miesiące później IRS wniosła przeciwko mnie zarzuty. Wierzę, że ta sprawa ma silne podłoże polityczne.”

McAfee twierdzi, że biorąc pod uwagę jego wiek (blisko 76 lat), to gdyby został skazany, mógłby spędzić w więzieniu resztę życia.

Hiszpański prokurator Carlos Bautista odrzucił jednak jego twierdzenia o motywach politycznych:

„On jest buntownikiem podatkowym, niczym więcej. Milionerem, który nie chce płacić podatków” – powiedział Bautista. „Skorzysta ze wszystkich gwarancji uczciwego procesu”.

To dopiero początek kłopotów McAfee’go

McAfee został aresztowany na lotnisku w Barcelonie na początku października, kiedy miał wejść na pokład samolotu do Stambułu z brytyjskim paszportem. Amerykańscy prokuratorzy federalni ujawnili W październiku akt oskarżenia przeciwko niemu w związku z zarzutami, że unikał podatków i celowo nie składał deklaracji w tym zakresie.

Nastąpiło to wkrótce po tym, jak Komisja Papierów Wartościowych i Giełd ujawniła, że wniosła oskarżenia cywilne przeciwko McAfee’emu, twierdząc, że zarobił ponad 23,1 miliona dolarów w nieujawnionych dochodach z fałszywych i wprowadzających w błąd rekomendacji dotyczących kryptowalut.

Hiszpański prokurator powiedział, że McAfee może zostać poddany ekstradycji, ale tylko po to, by można było postawić mu zarzuty związane z jego zeznaniami podatkowymi z 2016, 2017 i 2018 roku.

Może Cię zainteresować:

Komentarze