Jaka przyszłość czeka tokeny miast?

2 982

Współzałożyciel Ethereum Vitalik Buterin wypowiedział się pozytywnie na temat tokenów miast. Według niego tokeny miejskie mogą zostać wykorzystane między innymi do promowania równości gospodarczej.

Przemyśleniami na temat możliwości wykorzystywania kryptowalut dla interesów zwykłych obywateli Vitalik podzielił się na swoim blogu.

Pierwsza cyfrowa waluta związana z konkretnym miastem

Pierwszym miastem, które kilka miesięcy temu podjęło decyzję o uruchomieniu własnej cyfrowej waluty, było Miami. Nową walutę zapowiedział słynący z probitcoinowego nastawienia burmistrz miasta Francis Suarez (więcej informacji znajdziesz w artykule MiamiCoin: cyfrowa waluta Miami).

Projekt wystartował już w sierpniu i został dobrze przyjęty przez mieszkańców. Niektórzy nawet zaczęli się zastanawiać, czy MiamiCoin wyeliminuje podatki? O takiej możliwości wspomniał burmistrz, który przyznał, że teoretycznie MiamiCoin może przynieść miastu wystarczającą ilość pieniędzy, aby mieszkańcy Miami nie musieli więcej przejmować się podatkami.

Co powinny oferować tokeny miast?

Według Vitalika dużym sukcesem będzie projekt, który spełni przynajmniej trzy z pięciu poniższych punktów:

  • zapewni stały dochód dla rządu,
  • stworzy ekonomiczne powiązanie pomiędzy mieszkańcami a miastem,
  • będzie zachęcał do oszczędzania i gromadzenia majątku,
  • zwiększy zainteresowanie działaniami społecznymi,
  • będzie egalitarny (wprowadzi równość ekonomiczną, społeczną oraz polityczną).

Dochód podstawowy dla mieszkańców

Nawiązując do ostatniego z punktów, Vitalik Buterin zaproponował, aby część emitowanych tokenów miast automatycznie trafiała do wszystkich mieszkańców. Pozwoliłoby to uzyskać nowoczesną formę bezwarunkowego dochodu podstawowego.

Co ciekawe dochód podstawowy wielokrotnie przewijał się również w wypowiedziach CEO Twittera. Jack Dorsey uważa, że dochód podstawowy może zapewnić rodzinom bezpieczeństwo ekonomiczne, a także przyczynić się do zmniejszenia nierówności na tle rasowym i płciowym.

Uczciwe głosowanie dzięki tokenom miast

Jako kolejne zastosowanie tokenów miast Vitalik Buterin wskazał również możliwość wyeliminowania nadużyć, które mogą towarzyszyć głosowaniom. Dzięki transparentności sieci blockchain można łatwo sprawdzić, ile głosów rzeczywiście oddano.

Co sądzisz o tokenach miast i o bezwarunkowym dochodzie podstawowym? Czy rzeczywiście w dzisiejszych czasach jest to niezbędne, aby można było skutecznie walczyć z nierównościami?

Komentarze