Indyjski bank ICICI ostrzega przed kryptowalutami

Bank ICICI, który świadczy usługi finansowe w Indiach, wydał ostrzeżenie związane z kryptowalutami.

Zgodnie z nim klienci banku powinni nie tylko trzymać się z dala od bitcoina (a także wszystkich innych kryptowalut), ale też unikać korzystania z pieniędzy, które są w jakikolwiek sposób związane z inwestycjami kryptowalutowymi.

Jak wygląda rynek kryptowalut w Indiach?

Wydanie ostrzeżenia przez bank ICICI wydaje się sprzeczne z opisywanymi niedawno planami. Zaledwie kilka tygodni temu wiele źródeł było zgodnych co do tego, że Indie planują rozważyć uznanie bitcoina za klasę aktywów. Decyzja ICICI jest o tyle niekorzystna dla całego rynku kryptowalut w Indiach, że jest to jedna z największych instytucji finansowych w kraju.

Oprócz wydania ostrzeżenia bank wprowadził zmiany w formularzu udostępnianym klientom. Znajduje się w nim zapis, z którego jasno wynika, że przekaz środków nie jest związany z inwestowaniem lub zakupem kryptowalut:

„The above remittance is NOT for investment / purchase of Bitcoin/Cryptocurrencies/Virtual Currencies (such as Ethereum, Ripple, Litecoin, Dash, Peercoin, Dogecoin, Primecoin, Chinacoin, Ven, Bitcoin or any other virtual currency/cryptocurrency/bitcoin).”

Dodatkowo klienci banku zostali ostrzeżeni przed wysyłaniem środków, które zostały zarobione dzięki wcześniejszym inwestycjom w kryptowaluty. Tym samym ktoś, kto kilka lat temu zarobił pieniądze na sprzedaży kryptowalut, nie powinien z nich teraz korzystać, aby opłacić rachunki lub przesłać komuś pieniądze. Jest to duże utrudnienie dla mieszkańców, bo chociaż na razie nie sprawdził się najczarniejszy scenariusz (Czy możliwe jest, że Indie zakażą kryptowalut?) to nie można go wykluczyć w niedalekiej przyszłości.

Wzrost zainteresowania usługami świadczonymi przez giełdę WazirX

Pomimo trudnej sytuacji dla indyjskiej inwestorów, należąca do Binance indyjska giełda WazirX wciąż odnotowuje wzrost wolumenu transakcji, do czego przyczyniło się odrzucenie przez Sąd Najwyższy zakazu używania kryptowalut, który kilka lat temu wydał Bank Centralny Indii. Dopóki jednak nie zostaną wprowadzone jasne regulacje, inwestorzy powinni zachować ostrożność i przechowywać środki na portfelach sprzętowych (Trezor vs. Ledger | Porównanie portfeli kryptowalut).

Komentarze