Indie i Singapur zaczynają testy płatności oparte na technologii blockchain

7 625

Indie i Singapur zaczynają testy płatności oparte na technologii blockchain

Bank Rezerw Indii ogłosił, że we wtorek uruchomi pierwszy program pilotażowy cyfrowej rupii „do użycia w określonych przypadkach”, zaczynając od szeroko pojętego sektora hurtowego. Sektor hurtowy obejmuje instytucje finansowe, takie jak banki i transakcje międzybankowe, takie jak rozrachunek papierów wartościowych i płatności międzywalutowe.

Celem programu pilotażowego jest rozpoczęcie testowania rozrachunku transakcji na rynku wtórnym na rządowych papierach wartościowych.

Urzędnicy banku centralnego testują, czy integracja cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) z krajowym systemem finansowym może pomóc w zwiększeniu wydajności rynku międzybankowego i zmniejszyć związane z tym koszty transakcyjne. Według banku, posiadanie systemu opartego na cyfrowej rupii „wyprzedzałoby potrzebę infrastruktury gwarancji rozrachunku dla zabezpieczenia w celu ograniczenia ryzyka rozliczeniowego”.

Po przetestowaniu systemu uruchomione zostaną dodatkowe programy pilotażowe w celu przetestowania innych rodzajów transakcji hurtowych i płatności transgranicznych z wykorzystaniem wiedzy zebranej podczas prób.

W pilotażowym teście weźmie udział łącznie dziewięć banków, w tym State Bank of India, Bank of Baroda, Union Bank of India, HDFC Bank, ICICI Bank, Kotak Mahindra Bank, Yes Bank, IDFC First Bank i HSBC.

W komunikacie wskazano również, że bank centralny planuje uruchomić pierwszy pilotażowy program cyfrowej rupii w detalicznym segmencie gospodarki w ciągu najbliższego miesiąca. Ten program pilotażowy będzie ograniczony do wybranych lokalizacji i obejmie zamknięte grupy użytkowników składające się z klientów i sprzedawców. Szczegóły tego programu zostaną opublikowane w niedalekiej przyszłości.

Przeczytaj także: Rekordowe 55 000 Bitcoinów, czyli ponad 1,1 miliarda dolarów, zostało właśnie wycofanych z Binance

Singapur wprowadzi pilotażowe celowe kupony pieniężne

W Singapurze DBS Financial Services Group nawiązała współpracę z Open Government Products, zespołem technicznym w rządzie Singapuru, w celu uruchomienia pilotażowego programu na żywo badającego emisję celowych bonów pieniężnych (bony PBM).

Kupony zostaną wydane przy użyciu tokenizowanych dolarów singapurskich hostowanych na blockchainie. Zgodnie z zapowiedzią ten program pilotażowy jest częścią „Projektu Orchid”, który jest wysiłkiem władz monetarnych Singapuru (MAS) mającym na celu rozwój infrastruktury technologicznej i kompetencji technicznych potrzebnych do ułatwienia korzystania z programowalnego cyfrowego dolara singapurskiego (DSGD).

Dzięki partnerstwu DBS będzie emitować cyfrowe dolary singapurskie, a produkty Open Government zostaną wprowadzone dzięki inteligentnym kontraktom.

Oczekuje się, że wykorzystanie bonów przyniesie korzyści małym i średnim przedsiębiorstwom (MŚP) oraz sklepom detalicznym, umożliwiając natychmiastowe rozliczenia, płatności i odbiory w ich bankach, pomagając zwiększyć przepływ środków pieniężnych i zaoszczędzić czas na zadaniach administracyjnych.

„Obecny proces obejmuje od jednego do dwóch dni czasu przetwarzania, zanim sprzedawcy faktycznie zobaczą pieniądze zaksięgowane na ich kontach bankowych” – powiedział DBS.

Pilotaż na żywo ma potrwać cztery tygodnie, począwszy od 27 października.

„Do 1000 wybranych klientów” weźmie udział w programie pilotażowym wraz z sześcioma kupcami, w tym Nanyang Old Coffee, Sarnies, Pickleville, The Working Class i The Three Anchovies .

Inne potencjalne obszary wykorzystania programowalnych pieniędzy zidentyfikowane przez DBS obejmują „darowizny celowe, finansowanie zrównoważonego rozwoju i ułatwienie płatności wieloetapowych procesów warunkowych, takich jak przekazywanie płatności w transakcjach dotyczących nieruchomości”.

Może Cię zainteresuje:

Komentarze