Indeksy w USA rosną po dobrych danych o inflacji

2 022

S&P, Nasdaq podskoczyły o 2%, ponieważ ochładzająca się inflacja łagodzi zakłady na podwyżkę stóp na następnym posiedzeniu Fed

Główne indeksy na Wall Street wzrosły w środę o ponad 1% po tym, jak dane pokazujące wolniejszy niż oczekiwano wzrost inflacji w lipcu, skłoniły traderów do obcięcia zakładów na kolejną ogromną podwyżkę stóp przez amerykańską Rezerwę Federalną.

Ceny konsumenckie w USA nie zmieniły się w lipcu z powodu gwałtownego spadku cen benzyny, co było pierwszą zauważalną oznaką ulgi dla zmęczonych Amerykanów, którzy obserwowali wzrost cen w ciągu ostatnich dwóch lat.

Traderzy dają teraz 41,5% szansy na podwyżkę stóp funduszy o 75 punktów bazowych na następnym posiedzeniu Fed we wrześniu, w porównaniu z 67,5% przed danymi.

Wszystkie 11 głównych sektorów S&P 500 rozwijało się w ciągu dnia w kierunku dodatnim, a akcje spółek konsumenckich (.SPLRCD), technologii informatycznych (.SPLRCT) i usług komunikacyjnych (.SPLRCL) zyskały między 2,5% a 3,0%.

„Inflacja na poziomie 8,5% jest nadal bardzo wysoka, ale istnieje optymizm, że być może czerwiec był szczytem” – powiedział Randy Frederick, wiceprezes ds. handlu i instrumentów pochodnych Charlesa Schwaba.

Frederick ostrzegł jednak, że dane o cenach producentów za lipiec w czwartek, a sierpniowe dane o inflacji i zatrudnieniu w przyszłym miesiącu wciąż czekają na posiedzenie banku centralnego, które może ponownie zmienić kurs Fed.

Fed podwyższył stopę procentową o 225 pb od marca, mimo obaw, że gwałtowny wzrost kosztów finansowania zewnętrznego może doprowadzić gospodarkę do recesji.

O 12:04 ET, Dow Jones Industrial Average (.DJI) wzrósł o 524,50 punktu lub 1,60% do 33 298,91, S&P 500 (.SPX) wzrósł o 83,13 punktu lub 2,02% do 4 205,60, a Nasdaq Composite (.IXIC) wzrósł o 332,30 punktów, czyli 2,66%, do 12 826,23.

Po trudnym początku roku indeks S&P 500 wzrósł o prawie 15% w stosunku do minimum z połowy czerwca, w dużej mierze zgodnie z oczekiwaniami, że Fed będzie mniej jastrzębi niż oczekiwano w swoich wysiłkach na rzecz miękkiego lądowania dla gospodarki.

Indeks zmienności CBOE (.VIX), wskaźnik strachu na Wall Street, spadł poniżej poziomu 20,00, osiągając najniższy poziom od kwietnia.

Akcje spółek o wysokim wzroście i technologii o dużej kapitalizacji, których wyceny są podatne na wzrost rentowności obligacji, zyskały, gdy rentowności obligacji skarbowych gwałtownie spadły. Firmy Apple Inc (AAPL.O), Alphabet Inc (GOOGL.O) i Amazon.com Inc (AMZN.O) wzrosły o ponad 2%.

Banki wrażliwe na gospodarkę (.SPXBK) również zyskały 3%, a Goldman Sachs Group Inc (GS.N) i Morgan Stanley (MS.N) wzrosły o 3% każdy.

„Inwestorzy ścigają maruderów, którzy nie uczestniczyli w ogromnej ucieczce z czerwcowych dołków”, powiedział Thomas Hayes, członek zarządzający Great Hill Capital LLC z Nowego Jorku.

Producent pojazdów elektrycznych Tesla Inc (TSLA.O) zyskał 2,6% po tym, jak dyrektor naczelny Elon Musk sprzedał akcje firmy o wartości 6,9 miliarda dolarów.

Musk powiedział, że fundusze mogą zostać wykorzystane do sfinansowania potencjalnej umowy z Twitterem Inc (TWTR.N), jeśli przegra bitwę prawną. Akcje Twittera wzrosły o 3,6%.

Meta Platforms Inc (META.O) zyskała 6,2% po tym, jak ogłoszono komunikat we wtorek, że zebrała 10 miliardów dolarów w swojej pierwszej w historii ofercie obligacji.

Może Cię zainteresuje:

Komentarze