Ile procent wolumenu obrotu kryptowalutami kontrolują giełdy o „najwyższej jakości”?

1 721

Według danych z nowego raportu CryptoCompare, zdecydowana większość wolumenu handlu kryptowalutami na świecie znajduje się w rękach „giełd o niższej jakości”, podczas gdy najwyżej oceniane giełdy kontrolują tylko 5 procent wolumenu obrotu kryptowalutami.

Raport informuje, że w tylko w lipcu 2019 roku, 54 procent wolumenu obrotu kryptowalutami należało do giełd, którym CryptoCompare przyznało oceny „D” lub „E”. Pozostałe 46% stanowią w raporcie giełdy o ocenach: „AA” (5 procent), „A” (19 procent ), „B” (8 procent) i „C” (4 procent).

W opracowaniu czytamy również, że od ubiegłego miesiąca wolumen obrotu przesunął się w kierunku giełd o większym wskaźniku obrotu:

„w lipcu wolumen z giełd o „najwyższej jakości” (AA i A) wzrósł odpowiednio o 29% i 10%. Tymczasem wolumen z giełd z oceną E (reprezentujących 142 miliardy USD) spadł o prawie 20% od poprzedniego miesiąca. ”

źródło: tutaj

Większe trade’y na giełdach o „niższej jakości”

Łączna zmiana w wielkości wolumenu na przestrzeni lipca i sierpnia wpłynęła na 4,4% wzrost ilości giełd ocenionych jako „AA”, „A” i „B”. Pomimo tej zmiany dane CryptoCompare wykazały również, że trzy giełdy – LBank, Coinsbit i CoinBene (odpowiednio w rankingu „D”, „E” i „E”) – miały najwyższe indywidualne wielkości transakcji w ramach łącznych wolumenów transakcji. Średnia wielkość transakcji LBank wyniosła 3,7 BTC, podczas gdy w Coinsbit i CoinBene średnia wielkość transakcji wynosiła 1,6 i 1,1 BTC.

źródło: tutaj

Dane LBank są szczególnie uderzające w porównaniu z Coinbase, który uzyskał ocenę „AA” – średni obrót LBank był około 15 razy większy niż Coinbase. Jednakże w przypadku Coinbase zaraportowano ponad 400 procent więcej pojedynczych transakcji (ponad 100 000), niż LBank (około 25 000).

Ponadto cztery giełdy o pozytywnych ocenach – Liquid, Binance, OKEx i BitFlyer (wszystkie otrzymały oceny od „AA” – „B”) – miały najwyższą dzienną liczbę transakcji. Okazuje się, że Liquid obsługuje ponad 400 000 transakcji każdego dnia, a Binance ponad 300 000 transakcji.

Jak działa rating giełd CryptoCompare?

System ratingu giełd CryptoCompare o nazwie CryptoCompare Exchange Benchmark bierze pod uwagę na czynniki natury geograficznej, inwestycyjnej, jakość firmy, jakość dostarczania danych, oceny prawne i regulacyjne oraz inne kryteria oceny:

benchmark crypto compare
źródło: tutaj

Z pełną metodologią badania CryptoCompare w oparciu o ich wskaźnik możecie zapoznać się tutaj.

Świadomość społeczności odnośnie fałszywych wolumenów obrotu rośnie

Kontrowersje wokół wiarygodności danych o wolumenie dotyczącym wielu giełd kryptowalut wybuchły na początku tego roku, kiedy Bitwise Asset Management opublikował swój raport odnośnie sprawy. Na szczęście coraz więcej osób i firm ze środowiska staje się wyczulonych na ten problem i z powodzeniem implementuje nowe rozwiązania i narządzia, dzięki którym użytkownicy giełd mogą zyskać pełniejszy obraz sytuacji giełd i bardziej świadomie podejmować decyzje o powierzeniu im środków.

Komentarze