IBM wykorzysta sieć Stellar do emitowania bankowych stablecoinów

źródło: pixabay.com
1 068

Amerykańskie przedsiębiorstwo IBM uruchomiło kolejny projekt związany z wdrożeniem technologii blockchain do sektora bankowego. Zgodnie z oświadczeniem firmy, globalna sieć o nazwie „IBM Blockchain World Wire” została oficjalnie udostępniona do coraz większej ilości klientów. Według IBM, World Wire umożliwia płatności w czasie rzeczywistym dla regulowanych instytucji finansowych, tj. banki. Dodatkowo przyspiesza procesy operacyjne związane z transferem pieniężnym, a także poprawia przejrzystość transakcyjną.

Przedsiębiorstwo poinformowało, że współpracują z sześcioma bankami spoza USA w sprawie emisji kryptowalut. Wśród nich są takie banki jak Banco Bradesco, Busan Bank, czy filipiński Rizal Commercial Banking Corporation, który planuje wyemitować swojego stablecoina w drugim kwartale 2019 roku. Według rzecznika IBM, banki oczekują na zatwierdzenia przez organy regulacyjne.

Blockchainowa platforma World Wire wykorzystuje protokół Stellar do obsługi transferów pieniężnych, eliminując pośredników konwencjonalnej bankowości korespondencyjnej. World Wire skraca również czas rozliczenia, przesyłając transakcje za pośrednictwem zasobów cyfrowych (np. stablecoinów). Stablecoiny to tokeny oparte o rzeczywiste kursy walut FIAT, tj. euro czy dolar amerykański.

Sieć obsługuje już rozliczenia za pomocą Stellar Lumens i stablecoina powstałego przy współpracy IBM i firmy Stronghold, o czym pisaliśmy w ubiegłym roku. Stronghold wykorzysta protokół Stellar Network do wykonywania na nim transakcji, zapewniając jednocześnie dostęp do płynności poprzez swoje instytucjonalne usługi wymiany środków.

„Stworzyliśmy nowy rodzaj sieci płatności, który ma przyspieszyć transakcje i przekształcić płatności transgraniczne, aby ułatwić przepływ pieniędzy w krajach, które najbardziej tego potrzebują. Tworząc sieć, w której instytucje finansowe obsługują wiele zasobów cyfrowych, spodziewamy się pobudzić innowacyjne rozwiązania i poprawić integrację finansową na całym świecie.” – powiedziała Marie Wieck, dyrektor ds. blockchain w IBM

IBM Blockchain World Wire funkcjonuje w 72 krajach

World Wire zaprojektowano z myślą o optymalizacji płatności transgranicznych, a także przyspieszeniu wymiany walut fiducjarnych. Według IBM, World Wire jest pierwszą tego typu siecią typu blockchain, która integruje przesyłanie płatności i rozliczanie w pojedynczej zunifikowanej sieci, umożliwiając jednocześnie uczestnikom dynamiczny wybór z różnych zasobów cyfrowych do rozliczania. Aktualnie World Wire obsługiwane jest w 72 krajach, wspiera 47 walut FIAT i posiada 44 punktów bankowości korespondencyjnej. IBM aktywnie rozwija sieć z szeregiem instytucji finansowych na całym świecie, nie tylko sferą bankową.

Co sądzicie o nowym projekcie IBM? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze