Kryptowaluta na celowniku IBM? Firma bada kryptowaluty oparte na dolarze

źródło: pixabay.com
2 560

IBM, jedno z najstarszych przedsiębiorstw informatycznych na świecie przeprowadza badania nad kryptowalutą w pełni opartą o dolara amerykańskiego. Firma zainteresowała się projektem Stronghold, którego głównym celem jest stabilizacja cenowa oraz pokrycie w oficjalnej walucie Stanów Zjednoczonych. Kryptowaluta zabezpieczona jest przez agencje rządową Federal Deposit Insurance Corp, a IBM sprawdzi jak z niej korzystać na własnej platformie IBM Blockchain.

Token od Stronghold utworzony jest z podobną myślą niczym projekt Tether. Kryptowaluta ma stanowić stosunek 1:1 dolara amerykańskiego. Środki przechowywane będą w firmie powierniczej Prime Trust, która z kolei będzie lokować pieniądze w bankach ubezpieczonych przez Federal Deposit Insurance Corp. Celem tego działania jest wzbudzenie większego zaufania do kryptowalut i zwiększenie jej użyteczności w oparciu o techniczne zalety blockchainu, czyli zdecentralizowanej, bezpiecznej i przejrzystej bazy danych.

Stronghold wykorzysta protokół Stellar Network, do wykonywania na nim transakcji, zapewniając jednocześnie dostęp do płynności poprzez swoje instytucjonalne usługi wymiany oraz relację depozytową z amerykańskim bankiem korporacyjnym Signature Bank.

Kryptowaluta
źródło: pixabay.com

„IBM będzie badał przypadki użycia kryptowaluty w sieciach biznesowych, które opracowaliśmy. Uważamy, że jest to sposób na doprowadzenie do rozliczenia finansowego w nowej, biznesowej sieci transakcyjnej, którą budujemy „- powiedział wicedyrektor IBM ds. blockchainu

Założyciel i dyrektor generalny Stronghold, Tammy Camp wyjaśnił, że token umożliwi firmom przeprowadzanie płatności i operacji między podmiotami na rynku Forex w bezpieczny i bezproblemowy sposób.

Kryptowaluta Stronghold, a Tether

Nowa kryptowaluta ma być używana przez podmioty korporacyjne, takie jak instytucje finansowe, korporacje i firmy zarządzające aktywami. W przyszłości monety będą również dostępne dla ogółu społeczeństwa. Konkurencja jednak nie śpi, a kryptowaluty takie jak Tether również stanowią ekwiwalent 1:1 dolara amerykańskiego. Warto zaznaczyć, iż w Tetherze nie występuje proces miningu. Nowe tokeny są emitowane na bieżąco przez Tether Limited po wpłatach klasycznych pieniędzy na ich konto przez użytkowników.

Z drugiej strony, zaufanie do projektu Tether zmalało, a głównym problemem kryptowaluty są regulacje rządowe oraz nacisk od instytucji finansowych, w związku z kontrowersjami dotyczącymi m.in. manipulacji rynku walut cyfrowych przez emisję tokenów. Ponadto, Tether został poddany licznym kontrolom prawniczym oraz rządowym, co również wpłynęło na zaufanie oraz chęć inwestycji w kryptowalutę opartą w pełni na dolarze amerykańskim. W listopadzie 2017 roku zostało skradzionych ponad 30 milionów dolarów z portfela Tetheru. Stratę wykryto, gdy tokeny zostały wysłane na nieautoryzowany adres Bitcoin.

Czy Stronghold odniesie sukces, a IBM wkroczy na rynek walut wirtualnych? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze