IBM i Maersk pracują nad transportową platformą blockchain

źródło: pixabay.com
1 075

IBM, jedno z najstarszych przedsiębiorstw informatycznych na świecie, wraz z duńską firmą A.P. Møller-Mærsk, pracują nad platformą blockchain „TradeLens”, wyspecjalizowaną do transportu morskiego i usług logistycznych. Mærsk jest światowym gigantem transportu kontenerowego w żegludze morskiej. Finalny produkt współpracy firm umożliwi digitalizację każdego etapu globalnego handlu, przekształcając go w narzędzie do komunikacji w czasie rzeczywistym i wizualnego udostępniania danych.

Obie firmy w zeszłym roku oświadczyły, że będą współpracować przy przedsięwzięciu związanym z technologią blockchain, zaprojektowanym w celu zwiększenia efektywności w żegludze morskiej i łańcuchu dostaw, który obejmuje wszelkie czynności związane z transportem oraz przeróbką towarów. Jak podaje TechCrunch, niektóre firmy już zarejestrowały swój udział na nowo powstałej platformie. Aż 90 firm będzie testować platformę, a obejmuje to m.in. spedytorów, izby celne, porty i inne firmy i instytucje, które chcą urzeczywistnić cyfryzacje transportu morskiego i wszystkich usług z nim związanych.

Marie Wieck, która jest szefem w dziale blockchain w IBM i zatrudnia 1600 pracowników, twierdzi, iż blockchain przyczyni się do ogromnych, pozytywnych zmian w sektorze transportu żeglugowego. Blockchain zapewnia kilka oczywistych zalet w stosunku do poprzednich, tradycyjnych metod. Na początek mówi, że jest bezpieczniejsza, ponieważ dane są dystrybuowane, dzięki czemu jest o wiele bardziej bezpieczniejsza dzięki wbudowanemu cyfrowemu szyfrowaniu. Największą zaletą jest jednak przejrzystość zapisu, którą zapewnia. Każdy uczestnik i kontrahent może sprawdzić dowolny aspekt przepływu w czasie rzeczywistym, może to sprawdzić audytor lub inna osoba, czy instytucja. Możliwe jest śledzenie całego procesu od początku do końca, klikając odpowiedni blok w rejestrze, zamiast żądać danych z każdego podmiotu osobno.

Maersk prowadzi działalność w różnych sektorach biznesu, głównie w ramach transportu i energii. Jest jednym z największych operatorów kontenerowych. Działalność firmy jest podzielona na główne segmenty: żegluga kontenerowa oraz działania powiązane, terminale kontenerowe APM Terminals, tankowce, ropa naftowa, gaz ziemny oraz inne.

blockchain
źródło: pixabay.com

IBM, blockchain i kryptowaluty

Firma IBM przeprowadza badania nad kryptowalutą w pełni opartą o dolara amerykańskiego. Firma zainteresowała się projektem Stronghold, którego głównym celem jest stabilizacja cenowa oraz pokrycie w oficjalnej walucie Stanów Zjednoczonych. Kryptowaluta zabezpieczona jest przez agencje rządową Federal Deposit Insurance Corp, a IBM sprawdzi jak z niej korzystać na własnej platformie IBM Blockchain.

Token od Stronghold utworzony jest z podobną myślą niczym projekt Tether. Kryptowaluta ma stanowić stosunek 1:1 dolara amerykańskiego. Środki przechowywane będą w firmie powierniczej Prime Trust, która z kolei będzie lokować pieniądze w bankach ubezpieczonych przez Federal Deposit Insurance Corp. Celem tego działania jest wzbudzenie większego zaufania do kryptowalut i zwiększenie jej użyteczności w oparciu o techniczne zalety blockchainu, czyli zdecentralizowanej, bezpiecznej i przejrzystej bazy danych.

Co sądzicie o platformie blockchain przy współpracy IBM i Maersk? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze