Goldman Sachs Buduje Zespół ds. Kryptowalut

625

Goldman Sachs kontynuuje kryptowalutową ekspansje

Amerykański gigant finansowy – Goldman Sachs – na przestrzeni ostatnich miesięcy wydawał sprzeczne sygnały w stosunku własnego podejścia do kryptowalut. Z jednej strony informowano, iż firma jest zdecydowana otworzyć departament do handlu kryptowalutami dla swoich klientów indywidualnych i instytucjonalnych. Z drugiej strony pojawiały się informacje, jakoby bank nie był zainteresowany walutami cyfrowymi, lecz tylko technologią rejestrów rozproszonych. Mogłaby ona usprawnić procesy operacyjne w wielu działach korporacji. Co ciekawe, Goldman Sachs był jedną z kilku dużych instytucji finansowych, które rozpoczęły rozliczanie kryptowalutowych kontraktów terminowych na giełdach Chicago. Cboe i CME wprowadziły futuresy oparte o indeks Bitcoina w grudniu 2017 r. Działa w charakterze agenta, służąc jako pośrednik, aby umożliwić klientom dostęp do kryptowalut na giełdach poprzez złożenie zamówienia poprzez nowojorskiego kingpina. Aktualnie firma nie jest aktywna na żadnej giełdzie kryptowalut, jako czynny uczestnik rynku tzw. „maker-maker”.

Kolejne kroki w przód

16 kwietnia, Gigant Wall Street pozyskał Justina Schmidta, byłego inwestora i mianował go na pierwszego szefa rynków aktywów cyfrowych. Będzie to część większego departamentu zajmującego się papierami wartościowymi i instrumentami finansowymi. Sama decyzja o powołaniu takiego stanowiska, wedle oświadczeń Goldman Sachs, wynikła z zapotrzebowania zgłaszanego przez klientów na usługi kryptowalutowe. Schmidt był wcześniej wiceprezesem w firmie zajmującej się tradingiem kwantytatywnym Seven Eight Capital, a także aktywnym traderem na rynkach finansowych. Na jego profilu LinkedIn widnieje „Crypto” jako jego aktualna rola.

„W odpowiedzi na zainteresowanie klientów różnymi produktami cyfrowymi, zastanawiamy się, jak najlepiej służyć im w przestrzeni walut cyfrowych i innowacji finansowych. W tym momencie nie doszliśmy do konsensusu co do zakresu naszej oferty aktywów cyfrowych”. Napisała rzeczniczka Goldman Sachs Tiffany Galvin-Cohen w nocie prasowej.

Jest prawdopodobne, że coraz więcej banków zacznie oferować klientom możliwość dostępu do transakcji kryptograficznych. Bez konieczności inicjowania bezpośredniej ekspozycji na waluty cyfrowe. Przynajmniej do momentu, gdy oczekiwania klientów dotyczące tego rodzaju transakcji osiągną masę krytyczną lub gdy branża uzyska większą przejrzystość od organów regulacyjnych. Natomiast sam Lloyd Blankfein, CEO Goldman Sachs, pod koniec roku 2017 informował, iż bacznie obserwuje rozwój rynku kryptowalut.

Tomasz Kurowski, kwiecień 2018.   

Źródła i Referencje

  1. https://www.cnbc.com/2018/04/23/goldman-sachs-makes-first-hire-in-cryptocurrency-markets-unit.html Goldman Sachs zatrudnia pierwszego krypto-specjalistę.
  2. http://www.tearsheet.co/blockchain-crypto/goldman-sachs-has-hired-a-crypto-trader Goldman Sachs rozszerza działalność o departament związany z kryptowalutami.
  3. https://www.pymnts.com/news/banking/2017/goldman-sachs-to-launch-mobile-app-for-consumers/ Źródło obrazu Goldman Sachs.

Komentarze