Banki: Goldman Sachs sceptycznie o kryptowalutach

741

Amerykański gigant finansowy Goldman Sachs ponownie porusza temat kryptowalut oraz technologii blockchain. Jak piszą na oficjalnej stronie banku, są zainteresowani wdrażaniem i rozwojem blockchain, lecz bez uznania pełnej aprobaty dla kryptowalut.

Goldman Sachs to jeden z największych banków inwestycyjnych na świecie. Został on założony w 1869 roku i pełni rolę doradcy finansowego dla rządów, przedsiębiorstw i najbogatszych na świecie rodzin. Działa jako bezpośredni dealer w kontaktach z Bankiem Federalnym w USA.

„Jesteśmy optymistycznie nastawieni, że blockchain, rozproszona technologia, która leży u podstaw cyfrowych walut, może mieć znaczący i ważny wpływ na różne branże gospodarki. Ale gdy debata na temat cen kryptowalut nadal trwa, przyjmujemy dość ostrożny pogląd na obecną sytuację” – powiedziała Allison Nathan, starszy strateg Goldman Sachs Research

Oczywistym jest, że banki podchodzą sceptycznie w stosunku do kryptowalut. Powstanie Bitcoina było m.in. buntem przeciwko szeroko rozumianej „banksterce” oraz wielkiemu wpływowi banków  na kształtowanie dzisiejszego świata. Banki, w tym Goldman Sachs pozytywnie rozpatrują blockchain, zarówno w branży finansowej jak i innych gałęziach gospodarki. Niestety stosunek do walut cyfrowych bywa zmienny. Jak mówi Nathan, dramatyczny wzrost oraz spadek cen kryptowalut w ciągu ostatnich kilku miesięcy wywołał gorliwe debaty o tym, czy Bitcoin i jego „rówieśnicy” są przewartościowane. Kluczem do ustalenia wartości godziwej jest identyfikacja problemów ekonomicznych, które rozwiązują kryptowaluty.

źródło: https://steemit.com/bitcoin/@arsenal49/the-banks-continue-to-work-against-bitcoin-instead-of-with-it

Goldman Sachs zmienną jest?

W lipcu zeszłego roku analitycy Goldmana pisali o sukcesie i świetlanej przyszłości samego Bitcoina. Było to dość kontrowersyjne stanowisko ze względu na fakt, iż Goldman Sachs od początku nie było przychylne kryptowalutom. Warto zaznaczyć, że cena Bitcoina wynosiła w lipcu ok. $2500. Nathan mówi, że tam gdzie istnieje scentralizowaną bankowość – nie ma sensu funkcjonowanie walut cyfrowych.

„W większości obszarów świata, gdzie mamy dobrze funkcjonujące waluty fiducjarne oraz niezawodne systemy bankowe, po prostu nie ma potrzeby korzystania z cyfrowych walut” – mówi Allison Nathan

W zeszłym tygodniu Bank of America podał kryptowaluty jako duże zagrożenie dla własnych interesów. Bank of America jest jednym z kilku amerykańskich banków, które niedawno zakazały zakupu kryptowalut za pomocą ich karty kredytowych.

Komentarze