Goldman Sachs otwarty na nowości

W biznesie zasada konkurencji i rywalizacji jest nieodzownym elementem  życia. Całkiem niedawno opublikowane zostało sprostowanie Jamiego Dimona w sprawie kryptowalut, choć najpierw był ich zagorzałym przeciwnikiem to teraz jest „otwarty” na nowe technologie. Ostatnio stanowisko w sprawie kryptowalut objął inny amerykański potentat bankowy a mianowicie Goldman Sachs.

Gigant otwarty na nowości

Goldman Sachs to jeden z największych banków inwestycyjnych na świecie. Został on założony w 1869 roku i pełni rolę doradcy finansowego dla rządów, przedsiębiorstw i najbogatszych na świecie rodzin. Choć o stanowisko w sprawie kryptowalut byli pytani niejednokrotnie, to dopiero ostatnio prezes banku Lloyd Blankfein wyraził swoją opinię na ten temat. Ustosunkował się również do samego Bitcoina. Jego zdaniem Bitcoin nie jest idealnym rozwiązaniem lecz pozostaje otwarty na temat kryptowalut. Jak sam twierdzi:

Przez lata nauczyłem się, że jest sporo rzeczy które bardzo dobrze działają lecz nie podobają mi się w pełni.

Niejednoznaczne słowa CEO Goldman Sachs

W wywiadzie udzielonym firmie Bloomberg na Forum Innowacyjności w zakresie Zrównoważonego Finansowania Goldman Sachs w Nowym Jorku, Lloyd został zapytany o swój stosunek do przyszłości bitcoina. Jego zdaniem wszystko co jest nowe stwarza pewien „element dyskomfortu” jednak osobiście ani nie zachwala ani nie neguje istotności kryptowalut. Twierdzi nawet, że dopiero po osiągnięciu sukcesu przez Bitcoina byłby w stanie określić prawdziwą drogę rozwoju pieniądza. CEO banku w swej wypowiedzi określa Bitcoina jako przełomowy i rewolucyjny środek, który może zmienić dotychczasowe postrzeganie pieniądza, słowami:

  Technologia Blockchain rozszerza swoje wpływy, ale Bitcoin niszczy ustalony porządek rzeczy

Lloyd Blankfein wspomina również okres wprowadzenia papierowego pieniądza. Przypomina, że był on traktowany z równą podejrzliwością i brakiem zaufania co dzisiejsze kryptowaluty. Dlatego też na dzień dzisiejszy nie jest w stanie określić swojego stanowiska w sprawie istotności i przyszłości kryptowaluty.

Polityczna gra, czy coś więcej?

Po wypowiedzi Lloyda pojawiło się sporo spekulacji. Czy stanowisko to nie było wymuszone przez zdanie konkurencji? Bank JP Morgan oraz Goldman Sachs to bliscy przeciwnicy. Pomimo otwartości na nowe technologie, którą niewątpliwie jest Bitcoin, CEO banku przyznał, że osobiście nie posiada żadnych zdeponowanych funduszy w nowej internetowej walucie. Wypowiedź ta pokazuje jednak, że banki liczą się z rosnącymi wpływami Bitcoina i jemu pokrewnych co jest pozytywnym aspektem w rozwoju kryptowalut.

Komentarze