iVoting wkracza do ekstraklasy | Głosowanie elektroniczne tuż za rogiem

2 093
Lata 20-ste XXI wieku a my nadal jesteśmy zmuszeni do korzystania z lokali wyborczych. Głosowanie elektroniczne, przez Internet to na pewno pieśń przyszłości, kiedy jednak do tego dojdzie? Startup iVoting przeciera szlaki i ukazuje pierwsze wdrożenia cyberdemokracji przy wykorzystaniu blockchaina.

Spółce Smart Cables udało się załapać na jedną z ostatnich edycji Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 i pozyskać na rozwój projektu iVoting 6,2 miliona dotacji od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Tytuł projektu brzmi: “system Blockchain iVote – zdecentralizowana sieć zaufania umożliwiająca bezpieczne, anonimowe, uczciwe głosowanie przez Internet z wykorzystaniem zaawansowanej kryptologii oraz publicznego rejestru”.

Nic dodać, nic ująć. Głosowanie elektroniczne, internetowe, powoli staje się rzeczywistością, a blockchain jest technologią, która to umożliwia.

Co więcej, projekt iVoting znalazł się na Mapie Innowacji Ministerstwa Cyfryzacji i ma już za sobą pierwsze samorządowe wdrożenia.

Cyberdemokracja

Drogę do głosowania elektronicznego możemy podzielić na trzy etapy. Pierwszy to ten, który mamy dziś. Państwowa Komisja Wyborcza wykorzystuje komputery do automatycznego liczenia głosów zebranych podczas wyborów. W ten sposób jeszcze w dniu wyborów możemy poznać wstępne wyniki głosowań.

Kolejny etap funkcjonuje np. w Stanach Zjednoczonych, gdzie głosowanie elektroniczne jest na razie tylko wspomagaczem. Tam również trzeba odwiedzić lokal wyborczy, jednak można skorzystać z maszyn, pulpitów głosujących.

Trzeci etap to już głosowanie elektroniczne, zdalne, z dowolnego miejsca na świecie przy użyciu komputera czy smartfona. I to oferuje iVoting. Wnosi demokrację na wyższy poziom demokracji, czyli tzw. cyberdemokracji. 

Co prawda, priorytetem iVoting nie są wybory powszechne, ale niewątpliwie w dłuższej perspektywie do tego doprowadzą. Protokół Vote Castle, z zachowaniem intratnych zasad blockchaina, które znamy chociażby z bitcoina, serce aplikacji iVoting swoją uwagę kieruje przede wszystkim na jednostki samorządu terytorialnego. Do tego dochodzą głosowania nad budżetami obywatelskimi, lokalnymi sondażami, ankietami czy referendami.

Pierwsze wdrożenie pilotażowe iVoting jest realizowane w gminie Jaworze, gdzie tamtejszy wójt nie mógł w sposób należyty, przez Internet, przeprowadzić ankiety wśród lokalnej społeczności dotyczącej pokazu fajerwerków w Sylwestra. W konsekwencji wójt zdecydował się skorzystać z iVoting. Czyż to nie przełom? Sami oceńcie.

Jak oceniacie aplikację iVoting? Jesteście gotowani na głosowanie elektroniczne z blockchainem w tle?

Od Redakcji

Czy zapisaliście się już do newslettera Bithub i odebraliście swój Kurs Analizy Technicznej Bitcoina i Kryptowalut Alternatywnych? Możecie to zrobić z poziomu strony głównej naszego serwisu lub poniższego artykułu:

Komentarze