Giełda OKEx planuje utworzyć własną kryptowalutę

1 103

Założyciel giełdy kryptowalut OKEx, Star Xu, poinformował na swoim profilu na twitterze o planach wyemitowania nowej kryptowaluty – stablecoina. Stablecoiny to kryptowaluty oparte o kurs walut fiducjarnych, tak jak np. Tether (USDT). Właściciel giełdy kryptowalut OKEx, OK Group, nawiązało współpracę z firmą powierniczą Prime Trust, która zapewni spółce pomoc przy wyemitowaniu kryptowaluty. Prime Trust pracowało w przeszłości nad projektem stablecoina Stronghold, który był testowany i wspierany przez przedsiębiorstwo informatyczne IBM.

Nie bez powodu rok 2019 można nazwać rokiem stablecoinów. Coraz więcej giełd oraz instytucji finansowych planuje emitowanie własnych tokenów opartych o kursy walut fiducjarnych (np. USD, EUR). Kolejną firmą, która zamierza utworzyć własny stablecoin jest OK Group, właściciel giełdy kryptowalut OKEx, jednej z największych giełd kryptowalut na świecie. Przedsiębiorstwo Prime Trust jest amerykańską firmą zajmująca się technologią blockchain, a także usługami powierniczymi. Firma posiada wykwalifikowaną kadrę z zakresu nowych technologii i posiada specjalne repozytorium danych. Oprócz tego jest instytucją finansową, świadczącą usługi w zakresie AML, KYC oraz ICO. Prime Trust obsługuje inne konkurencyjne stablecoiny, tj. Stronghold. Firma rozpoczęła obsługę tokenów ERC-20 w ubiegłym roku.

Szybki rozwój stablecoinów

Coraz większa ilość informacji o nowych stablecoinach jest postrzegana przez wielu jako krok do dalszego procesu adopcji kryptowalut. Wprowadzenie tych tokenów dałoby użytkownikom możliwość korzystania z głównych korzyści technologii blockchain, bez konieczności doświadczania skrajnych wahań cenowych na rynku. Stabilność cenowa może być motorem napędowym dla szerszego wdrażania kryptowalut, szczególnie w wielkich instytucjach finansowych, które tego wymagają.

„Prime Trust i OK Group podpisały w tym miesiącu strategiczną umowę inwestycyjną. OK Group jest naszym wiodącym inwestorem strategicznym i planuje wprowadzenie stablecoina OKUSD, który w przyszłości będzie działać w sieci OKChain.” – Prime Trust napisało na twitterze

Jednakże wzrost stablecoinów wiązać się może z kolejnym boomem na rynku kryptowalut. Częstym zabiegiem marketingowym jest wydawanie bonusowych tokenów, w zamian za ich zakup  podczas pierwszego okresu emisji. Prowadzić to może do częściowego odejścia inwestorów kryptowalutowych w kierunku stablecoinów, które mogą początkowo zachęcać swoją specjalna ofertą. Jeśli taki token odniósłby sukces, akcje spółki z pewnością odnotowałaby znaczący wzrost ceny, co może prowadzić do zwiększenia popularności inwestycji w spółki kryptowalutowe/blockchainowe.

kryptowaluty
źródło: pixabay.com

OKEx – fałszowanie wolumenu?

Wokół giełdy kryptowalut OKEx narosło wiele kontrowersji, związanych z fałszowaniem dziennego wolumenu, a także problemów prawnych założyciela giełdy, Star Xu. W ubiegłym roku Star Xu zatrzymała szanghajska policja. Xu miał być rzekomo uwikłany w oszustwa na rynku kryptowalut. W 2015 roku główny operator OKCoin, powiązany był ze skandalem fałszowania dziennych obrotów na giełdzie kryptowalut. W marcu opisaliśmy analizę jednego z australijskich inwestorów dot. fałszywego, zawyżonego obrotu na czołowych giełdach kryptowalut, tj. OKEx, Bitfinex i GDAX.

Co sądzicie o rozwoju stablecoinów przez wiodące instytucje finansowe? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze