Giełdy kryptowalut: Czy obroty na giełdach są fałszowane?

929

Giełdy kryptowalut nie mówią prawdy?

Obroty na poszczególnych giełdach jak i całym rynku stanowią elementarne dane związane z inwestycjami w kryptowaluty. Jednak niedawno jeden z użytkowników znanego w świecie walut cyfrowych portalu społecznościowego postanowił sprawdzić matematycznie jak to wygląda w rzeczywistości. Sylvain Ribes, inwestor z Australii, wypunktował fałszerstwa w zakresie działania giełd. Przedstawmy sposób działania śledztwa.

Na podstawie danych dostępnych publicznie, użytkownik miał sprawdzić jak będzie wyglądać sprzedaż równowartości 50 tys. dolarów w danych kryptowalutach. Posługuje się tutaj pojęciem „poślizgu”, który definiuje jako procentową różnicę między średnią ceną sprzedaży a najniższą, która była możliwa do akceptacji w danym momencie sprzedaży. Przez manipulacje ten współczynnik rośnie co powoduje również zwiększone obroty na danej parze kryptowalut. Według autora współczynnik ten powinien mieć tendencję wzrostową wraz ze spadkiem wolumenu. Wyjaśnia on również, że przy sporych wolumenach, działa konkurencja między podmiotami aby zadowolić kupujących i sprzedających a to powoduje zwiększenie zleceń i redukcje spreadów dla giełd. Wymiary tych różnic między giełdami okazały się bardzo duże i nie wynikały one z zachowań graczy a raczej ze zbyt zawyżonych liczb. Przykład ten pokazuje w skali logarytmicznej współczynnik „poślizgu” na czterech giełdach OKex, Bitfinex, Kraken, GDAX:

Źródło: https://medium.com/@sylvainartplayribes

Pod względem spójności najlepiej wyglądała giełda GDAX, natomiast OKeX ma wręcz spory problem. Współczynnik ten może wynosić nawet 10% na tej giełdzie. Dotyczyło to głównie par wymiany o kapitalizacji około 5 milionów dolarów. Innym przykładem było porównanie dwóch wykresów z tej samej pary LTC/BTC na Poloniexie i OKeX.

Źródło: https://medium.com/@sylvainartplayribes

Proszę zauważyć, że wolumen wykonuje wręcz idealne wpasowanie w falę sinusoidalną. Zestawienie z drugą giełdą już pokazuje, że wolumen jest zmanipulowany.

Źródło: https://medium.com/@sylvainartplayribes

Tutaj wykres wolumenu ma widoczne „górki”i „dołki”. Autor pokazuje tym, że pracownicy giełdy z Hong Kongu mogą wpływać na wykres wolumenu. Według niego aż 93% obrotu może być zmanipulowana. Nie lepiej jest też z Huobi, ponieważ tam autor wskazuje na ten sam wskaźnik ale sfałszowany w 81%. Zupełnie inaczej jest w przypadku takich giełd jak HitBTC czy Binance, jednak pierwszy jest mniej płynny a w drugim autor wspomina chociażby o wdrożonym restrykcyjnym API do tradingu. Inną ciekawą informacją jest też lista serwisu Coinmarketcap.com o chińskich giełdach, które ewidentnie tworzą manipulację na obrotach. Wśród nich, ale na pewno nie tylko, są takie podmioty jak: Lbank, Exx, RightBTC, CoinEgg, Zb, BitZ, Bibox, CoinEx, BTC-Alpha.

Reasumując…

Podsumowując wpis, twórca podkreślił, że istotną rolą na nieuregulowanym rynku charakteryzują się jej główni uczestnicy czyli giełdy wymiany kryptowalut. Ich obroty są bardzo istotne, ponieważ tworzą obraz podmiotów o bardziej wiarygodnym wizerunku w oczach graczy giełdowych. OKeX w większości walut cyfrowych posiada 30% udziału w obrocie. Litecoin i Bitcoin Cash mają przykładowo obrót głównie na jednej giełdzie w wysokości 75% całości. Jak stwierdził, nieetyczne zachowania mogą w przyszłości spowodować większą ostrożność u inwestorów. Predykcja zafałszowanego obrotu dziennego według blogera na rynku wynosi nawet 3 miliardy dolarów lub więcej! Jak zastrzega sobie autor, nie bierze swoich liczb w sposób dosłowny i mogą one zawierać błąd, ale tendencja jest tutaj bardzo widoczna. Wykonując regresję wybrał tylko część danych z 24 godzin i nie dokonywał kontroli wariancji, mimo tego uznaje swoje wyniki za dość obiektywne. W końcowym wniosku apeluje o to żeby rynek zbudował silną społeczność i kontrolował takiego typu zachowania, jeśli ma dalej ruszyć w stronę wzrostów po spadkach w ostatnim czasie.

Dodatkowo, komentarze do Tweeta wskazują, że i inni wychwycili podobne zachowania w przeszłości.


A Wy co sądzicie o potencjalnym fałszowaniu obrotów na giełdach wymiany kryptowalut? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze