Giełda kryptowalut BitBay przenosi się na Maltę

BitBay, największa i najbardziej popularna Polska giełda kryptowalut oficjalnie przenosi się na Maltę. Sylwester Suszek, prezes i założyciel giełdy BitBay potwierdził podczas wczorajszego Kongresu Bitcoin, iż firma zmienia swoją lokalizację. Zmiana siedziby firmy wisiała w powietrzu od kilku miesięcy, głównie z powodu irracjonalnych przepisów polskiego prawa, restrykcji ze strony Komisji Nadzoru Finansowego, jak i Krajowej Administracji Skarbowej. Przeniesienie na Maltę pozwoli giełdzie „rozwinąć skrzydła”, ale spowoduje również odpływ kapitału z kraju, jak i wycofanie się największego gracza sfery kryptowalut w Polsce.

Informacja o przeniesieniu giełdy kryptowalut BitBay na Maltę to strzał w kolano polskich decydentów. Swoimi irracjonalnymi działaniami, urzędnicy Ministerstwa Finansów, Komisji Nadzoru Finansowego, jak i Krajowej Administracji Skarbowej zabijają rozwijający się rynek kryptowalut w Polsce.  Jeśli tak duży gracz jak BitBay opuści finansowe granice naszego kraju, może to rozpocząć falę przenoszenia się innych przedsiębiorstw i firm za granicę. W kwietniu opisaliśmy możliwości, jakie Malta stwarza rozwojowi giełd kryptowalut.

Dlaczego BitBay odchodzi z Polski?

Na początku lutego pisaliśmy o wpisaniu giełdy BitBay oraz Abucoins na listę ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. KNF odniósł się do BitBay o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 150 o usługach płatniczych (nieuprawniona działalność w zakresie świadczenia usług płatniczych lub w zakresie wydawania pieniądza elektronicznego). Sprawa negatywnie wpłynęła na obroty giełdy, ponadto, rachunki bankowe w EUR i USD zostały zawieszone. Doszedł do tego fakt kompromitacji MF w sprawie podatku PCC od obrotu kryptowalutami, przez co zespół BitBay musiał stworzyć odpowiednie instrukcję i schematy rozliczania dla swoich użytkowników. Jak widać, problemy rosną z miesiąca na miesiąc, więc zmiana lokalizacji giełdy będzie najlepszą możliwością dla dalszego rozwoju platformy. Niestety, ale instytucje państwowe blokują rozwój rynku kryptowalutowego w Polsce.

Giełda kryptowalut
http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20111991175/O/D20111175.pdf

Maltańskie podejście do kryptowalut pozwoli platformie BitBay na ogromną gamę możliwości rozwojowych. Mamy nadzieję, że BitBay stanie się potęgą wśród giełd kryptowalut na świecie, z pomocą maltańskiego raju podatkowego. Może w ten sposób urzędnicy polskich instytucji finansowych przejrzą na oczy i zaprzestaną zabijania innowacyjnego rynku technologii blockchain i kryptowalut w Polsce.

Co sądzicie o przeniesieniu się BitBay na Maltę? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze