Giełda kryptowalut BitBay wyniesie się z Polski? Spotkanie dot. kryptowalut w Ministerstwie Finansów

731

BitBay, największa giełda kryptowalut w Polsce może opuścić granice naszego kraju. Nieprzychylność władz, instytucji państwowych oraz kompletny oportunizm nowym, innowacyjnym rozwiązaniom zabija rynek kryptowalutowy w Polsce. Dzisiaj odbyło się również spotkanie dotyczące kryptowalut w siedzibie Ministerstwa Finansów. Zostały omówione tematy funkcjonowania giełd kryptowalut oraz dalsze propozycje dot. zmian opodatkowania od obrotu kryptowalutami.

Wraz z narastającymi restrykcjami dot. kryptowalut i absurdalnymi interpretacjami MF ws. opodatkowania kryptowalut, jest bardzo prawdopodobne, że największa giełda kryptowalut w Polsce przeniesie się do innego, bardziej przyjaznego kraju. Jeśli do tego dojdzie, będzie to ogromny strzał w kolano Ministerstwa Finansów, Komisji Nadzoru Finansowego i Krajowej Administracji Skarbowej. Jeśli tak duży gracz jak BitBay opuści finansowe granice naszego kraju, może to rozpocząć falę przenoszenia się innych przedsiębiorstw i firm za granicę. Skutek? Odpływ kapitału z Polski i zabijanie innowacyjnego rynku.

Na początku lutego pisaliśmy o wpisaniu giełdy BitBay oraz Abucoins na listę ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. KNF odniósł się do BitBay oraz Abucoins o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 150 o usługach płatniczych (nieuprawniona działalność w zakresie świadczenia usług płatniczych lub w zakresie wydawania pieniądza elektronicznego). Sprawa negatywnie wpłynęła na obroty giełdy, ponadto, rachunki bankowe w EUR i USD zostały zawieszone. Doszedł do tego fakt kompromitacji MF w sprawie podatku PCC od obrotu kryptowalutami, przez co zespół BitBay musiał stworzyć odpowiednie instrukcję i schematy rozliczania dla swoich użytkowników. Jak widać, problemy rosną z miesiąca na miesiąc, więc zmiana lokalizacji giełdy będzie najlepszą możliwością dla dalszego rozwoju platformy. Niestety, ale instytucje państwowe blokują rozwój rynku kryptowalutowego w Polsce.

Pod koniec marca pisaliśmy o kolejnym działaniu instytucji państwowej, powołanej spod szyldu Ministerstwa Finansów. Krajowa Administracja Skarbowa żądała informacji od giełd i kantorów kryptowalut o swoich użytkownikach. KAS wysyłało do giełd kryptowalut żądania o udostępnienie informacji o transakcjach kryptowalutowych na danej platformie kryptowalutowej. Cała sprawa miała powiązanie z kwestią niedawno uchwalonej ustawy o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy. To również odbiło się na giełdzie BitBay, szczególnie, że jest największą platformą kryptowalutową w Polsce.

Spotkanie w Ministerstwie Finansów 24.04.2018 r.

Dzisiaj rano w Ministerstwie Finansów odbyło się spotkanie przedstawicieli polskich firm kryptowalutowych, w którym brał udział m.in. CEO BitBay, Sylwester Suszek. Spotkanie w MF relacjonował prof. Krzysztof Piech, ekonomista i jedna z ważniejszych osób w świecie kryptowalut i technologii blockchain w Polsce.

Podatek od wypłaty środków. Czy ustanowienie podatku od każdej wypłaty środków z giełd (0,5-1%) byłoby rozsądne? Jest to na pewno o wiele prostsze rozwiązanie dla MF, z racji szybszego rozliczenia i braku tonu papierów rozliczeniowych (bardzo często błędnie wypełnionych) od obywateli. Kolejny aspekt (negatywny dla MF) jest taki, iż wielu inwestorów nie wypłaca środków z platform tradingowych, więc ich kapitał nie opuszcza giełd. Niestety, jest małe prawdopodobieństwo, że Ministerstwo Finansów zdecyduje się na taką postawę legislacyjną.

Głos w Ministerstwie Finansów zabrał prezes i założyciel giełdy kryptowalut BitBay, Sylwester Suszek. Jak powiedział: „Około miliona Polaków miało dostęp do kryptowalut”.

https://twitter.com/krzysztof_piech/status/988693181628903424

Czy według Was BitBay powinien przenieść się do innego kraju? Co sądzicie o działaniach MF, KNF i KAS w sprawie kryptowalut? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze