Geoblockchain – nowy wymiar danych przestrzennych

790
Nikogo chyba nie dziwi, że blockchain znajduje coraz więcej zastosowań w obszarach związanych z gromadzeniem i przetwarzaniem danych. Według raportu sporządzonego przez firmę doradczą IDC, w 2019 r. globalne wydatki na rozwiązania bazujące na technologii łańcucha bloków wyniosą 2,9 mld dolarów. W 2022 r. kwota ta ma wzrosnąć do poziomu 3,5 mld dolarów. Wraz ze wzrostem znaczenia rejestrów rozproszonych, firmy zajmujące się zbieraniem, analizowaniem i przetwarzaniem danych przestrzennych upatrują w nim nowych możliwości rozwoju. Jakość świadczonych przez nie usług związanych z monitorowaniem oraz weryfikowaniem obiektów i procesów, które mają swoje odniesienie w przestrzeni, może dzięki temu znacznie wzrosnąć.

geoblockchain

Analityka przestrzenna to kolejna dyscyplina, w której wykorzystanie blockchaina może poprawić efektywność kluczowych procesów. Dodanie informacji geograficznej do łańcucha bloków tworzy zupełnie nową możliwość – pozwala śledzić transakcje na mapie. Dzięki temu możemy odkryć interesujące nas zależności. Dobrym przykładem jest zarządzanie produktami o krótkim terminie ważności spożycia – nad takim rozwiązaniem pracuje obecnie amerykańska sieć supermarketów Walmart. Blockchain wzbogacony o dane GIS nazywany jest „geoblockchainem”.

Koncepcja geoblockchain to kolejny krok w ewolucji blockchain, która zakłada wzbogacanie rejestrów o dużo dokładniejsze informacje na temat transakcji. Zwykły rejestr blockchain pokazuje to, co się zdarzyło, np. towar X został przekazany od dostawcy Y do odbiorcy Z. Dodanie do rejestrów informacji pochodzących z urządzeń IoT (czujników i sensorów) pozwala sprawdzić, nie tylko jakie towary zostały przekazane, ale gdzie miało to miejsce i w jakich warunkach. – komentuje Małgorzata Grzywacz, Dyrektor Marketingu z firmy Esri Polska zajmującej się dystrybucją oprogramowania do analiz przestrzennych.

geoblockchain

Innym przykładem wykorzystania geoblockchaina w biznesie jest usprawnienie ewidencji wartości transakcji między stronami. Dodatkowo, ta technologia sprawdza się w przypadku rejestracji szczegółów dotyczących przekazania gruntu, gdzie transakcja jest rejestrowana przez rzeczoznawcę i urząd skarbowy.

Geoblockchain jest przedmiotem zainteresowania firm Esri i XYO Network. Przedsiębiorstwa rozpoczęły współpracę mającą na celu rozwój tej technologii. GIS i łańcuch bloków? Według Małgorzaty Grzywas, może oznaczać to duże korzyści dla firm.

Nowoczesne rozwiązania GIS są w stanie dodać element przestrzenny do technologii blockchain, dzięki czemu firmy mogą z dużą dokładnością śledzić wszelkie transakcje i rozpatrywać poszczególne scenariusze biznesowe w oparciu o zrozumiałe aplikacje mapowe. – podsumowuje Małgorzata Grzywacz.

Czy geoblockchain zmieni proces planowania w biznesie? Zapraszam do komentowania!

Komentarze