FED drukuje dolary, to i Tether nie może się powstrzymać

Mennica Tethera została ponownie uruchomiona. Idąc przykładem Banku Centralnego Stanów Zjednoczonych „wydrukowanow ostatnich dniach kilkaset milionów USDT.

Wyemitowanie kilkuset milionów cyfrowych tokenów wydaje się stosunkowo niczym nadzwyczajnym w porównaniu do ostatnich poczynań Rezerwy Federalnej. Blisko 300 milionów USDT wybił “bank centralny” Tethera; Tether Treasury w ciągu minionego tygodnia.

„Dodruk”

Kumulacja

Obserwujemy od kilku dni tendencję do emisji ok. 50 milionów USDT każdego dnia, bądź też kumulację środków w skarbcu Tethera. Paolo Ardoino, odpowiedzialny za technologię giełdy Bitfinex i Tethera, próbuje tłumaczyć, skąd biorą się takie transakcje emitujące nowe monety. Czasami pisze on, że to tzw. chain swap, a innym razem anonsuje o “zapasach”.

Zauważ, że to transakcja potwierdzona, ale nie generująca nowe monety. Potraktuj to jako zapas, który zostanie zrealizowany przy następnej emisji – pisze Ardoino.

Tether; USDT powinien mieć pokrycie w dolarze amerykańskim, na tym opiera się idea stablecoin. Jeżeli faktycznie tak jest, to przed kryptowalutą Bitfinexa stoją spore wyzwania. Tylko w ciągu ostatniego tygodnia kurs USDT spadł o 3,5 proc., obecnie plasuje się na 0,98 dol. Rynki finansowe, które znajdują się obecnie pod presją wywołaną epidemią koronawirusa, na pewno nie sprzyjają ustabilizowaniu waluty.

Poniższy wykres przedstawia zachowanie Tethera na przełomie ostatnich siedmiu dni i niewątpliwie nie wygląda to na stablecoina. 

Konieczny jest dodruk

Rynki finansowe na całym świecie spowiła burza. Trzy dni temu Rezerwa Federalna zobowiązała się wydrukować 700 miliardów dolarów, obniżyć stopy procentowe do zera i zlikwidować rezerwę obowiązkową.

Sławomir Mentzen, ekonomista, polityk przedstawia to tak:

Amerykański FED odpalił finansową broń atomową. Każdy student I roku ekonomii powinien rozumieć jak wielka to jest interwencja i w jakiej desperacji jest FED. Oni więcej nie mogą już zrobić, na samym początku wystrzelali się z całej amunicji. Giełdy od razu zareagowały wyprzedażą. Sytuacja gospodarcza jest dramatyczna, łańcuchy dostaw zostały przerwane, całe gałęzie gospodarki zostały unieruchomione. Nikt jeszcze nie wie jakie to będzie miało konsekwencje. Nikt nie wie komu skończą się zapasy, kto zbankrutuje, które państwo będzie w jak wielkim kryzysie a które państwo stanie się niewypłacalne.

Ponadto w kilka dni dolar wzrósł o nawet 40 groszy. – Żeby tego było mało, prezes Glapiński dorzucił do pieca stwierdzeniem, że NBP dysponuje „nieograniczonymi ilościami pieniędzy”. Właśnie tego się boimy! Te nieograniczone ilości pieniędzy z banku centralnego przerażają ludzi mających oszczędności, którzy boją się inflacji. Jeszcze kilka takich tekstów i w bankach skończy się gotówka – dodaje Mentzen. 

Komentarze