Facebook chce, aby Visa i Mastercard wspierały kryptowalutę portalu | Raport WSJ

Facebook coraz bardziej angażuje się w sferę kryptowalut i technologii blockchain, co potwierdzają ostatnie doniesienia zza oceanu. Jak donosi The Wall Street Journal, zespół Facebooka opracowuje „zupełnie nowy” plan sieci płatności kryptowalutami, znany wewnątrz firmy jako „Project Libra”. Zgodnie z WSJ, firma rekrutuje dziesiątki przedsiębiorstw finansowych i gigantów e-commerce, którzy będą wspierać przełomowy projekt. Facebook prowadzi rozmowy m.in. z przedsiębiorstwami Visa oraz Mastercard. Wiadomość ta mogła zmotywować inwestorów, gdyż ceny kryptowalut znacząco wzrosły, a Bitcoin pokonał barierę 5,700$. 

O planach Facebooka odnośnie wejścia do branży kryptowalut, głośno było od wielu miesięcy. Jednakże, informacje te były niepotwierdzone, a rzecznicy Facebooka nie chcieli komentować działań firmy. Jak się jednak okazuje, Facebook prowadzi rozmowy z gigantami płatności Visa i Mastercard, a także przedsiębiorstwem płatniczym First Data. Wszystko wskazuje na to, iż facebookowa sieć płatności oparta na kryptowalutach, rozszerzona będzie na większe zastosowania, a nie tylko przekazy pieniężne, jak sugerowały poprzednie raporty.

Pierwsze przecieki o planowanej inwestycji Facebooka opublikował redaktor The New York Timesa, jednej z najstarszych gazet na świecie. Nathaniel Popper napisał w tweecie, iż Mark Zuckerberg i jego zespół prowadzą rozmowy z firmami walut cyfrowych – w poszukiwaniu finansowania projektu Facebooka.

Kryptograficzny projekt Facebooka zawiera utworzenie kryptowaluty opartej na kursie dolara amerykańskiego. Kryptowaluta ta służyłaby do płatności w aplikacjach Facebooka, tj. WhatsApp, czy Instagram. Moneta ta ma być stablecoinem, czyli monetą o stałej wartości. Dzięki temu rozwiązaniu, Facebook zamierza uniknąć dużych wahań cenowych, jakie możemy spotkać przy klasycznych kryptowalutach, służących do spekulacji.

„Jeśli wysiłek firmy okaże się sukcesem, prawdopodobnie będzie to najbardziej rozpowszechniona aplikacja dla kryptowalut w branży. Informacje te pojawiaja się, podczas gdy gigant mediów społecznościowych jest pod silną presją ze strony organów regulacyjnych, użytkowników i udziałowców, aby rozwiązać problemy związane z prywatnością użytkowników.” – czytamy w raporcie WSJ

Gigant mediów społecznościowych nie poinformował jednak, kiedy wstępnie uruchomią swoją sieć płatności dla firmowego stablecoina. Ważne jest, iż potwierdziły się hipotetyczne plany firmy, które z początku analizowaliśmy z przymrużeniem oka.

visa mastercard facebook kryptowaluty
źródło: pexels/pixabay

Rosyjski token VK Coin wyprzedził Facebook Coina

W projekcie Facebooka oczekujemy, iż będzie to idealne rozwiązanie płatnicze, które wspomoże ekosystem kryptowalut. Jak jednak informowaliśmy na początku kwietnia, rosyjski odpowiednik Facebooka, VKontakte, utworzyło własny token dla społeczności VK.com. VKontakte uruchomiło swój autorski token na początku kwietnia 2019 roku, który służy do płacenia za usługi w VK Pay. Mining VK Coina polega na klikaniu w aplikacji mobilnej, zaprojektowanej do wydobywania tokenów przez VK Apps.

Co sądzicie o planowanej sieci płatności Facebooka dla firmowego stablecoina? Czy spowoduje to znaczące ruchy na rynku kryptowalut? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze