VK wyprzedziło Facebooka | Utworzenie tokena VK Coin

1 554

Rosyjski odpowiednik Facebooka, VKontakte, utworzył własną „kryptowalutę”, którą można generować poprzez wydobycie w specjalnej aplikacji mobilnej. VKontakte uruchomiło token na początku kwietnia 2019 roku. Mining VK Coina polega na „klikaniu” w aplikacji mobilnej, zaprojektowanej przez VK Apps. Poprzez klikanie, użytkownicy otrzymują VK Coiny, a za wydobyte tokeny mogą zakupić bonusy wydobywcze. Czarny rynek od razu zareagował na nowy token, masowo wymieniając wydobyte coiny na ruble. 

Podobnie jak w przypadku Facebooka i projektu Facebook Coin, rozpoczęło się od spekulacji wokół samej struktury technicznej planowanego projektu. Zespół portalu społecznościowego VK planował uruchomienie tokena, który byłby współdzielony przez użytkowników w celu uzupełnienia systemu płatności VK Pay. Media podawały wiele potencjalnych przecieków potwierdzających, że technologia blockchain zostanie wkrótce zaadaptowana w Rosji, ale do oficjalnego ogłoszenia, większość z nich okazała się niepotwierdzonymi plotkami.

Aplikację utworzono na platformie VK Apps, która działa zarówno w środowisku Android, jak i iOS. Platformę VK Apps uruchomiono w sierpniu 2018 roku. Pozwala ona programistom na opracowywanie aplikacji zintegrowanych z VKontakte. Jeśli VK Coin osiągnie sukces w dłuższej perspektywie czasu, prawdopodobnie doczekamy się kolejnej aplikacji związanej już ze zdecentralizowanym środowiskiem.

Czarny rynek od razu zareagował na ogłoszenie VK Coina, po czym spróbowano wymieniać nowy token za ruble. W celu promocji coina, portal VK uruchomił specjalną aplikację, dzięki której możliwe jest wydobywanie VK Coina – poprzez klikanie w aplikacji. Istotą tego rozwiązania jest jak największa ilość kliknięć, dzięki którym użytkownicy nagradzani są w postaci VK Coinów. Użytkownicy mogą wydać monety w aplikacji, poprzez zakup dodatkowych bonusów, tj. przyspieszenie wydobycia, które pozwolą uzyskać więcej tokenów za pomocą jednego kliknięcia. Jedną z możliwości uzyskania „przyspieszenia” jest również rejestracja w VK Pay. Jak podają rosyjskie portale, precedens ten przerodził się w istną maszynę do zarabiania pieniędzy. Zamiast realnego użycia VK Coina, np. w VK Pay, użytkownicy wydobywali VK Coina, aby transferować je na ruble.

kryptowaluty vk coin facebook
źródło: pixabay.com

Facebook Coin – VK Coin wygrał w wyścigu, ale czy na długo?

Nikt by się nie spodziewał, że konkurent Facebooka, VKontakte, wyprzedzi giganta społecznościowego z wyemitowaniem własnego rozwiązania cyfrowego aktywa. VK posiada obecnie około 400 milionów zarejestrowanych użytkowników, choć według doniesień tylko 100 milionów jest aktywnych codziennie. Portal powstał w 2007 roku, wkrótce po tym, jak Facebook stał się ogromnie popularny w krajach zachodnich. Aktualnie token VK Coin jest uznawany za przebojowy wśród użytkowników VK, lecz nie stanowi takiej stabilności cenowej względem popytu i podaży, jak pomysł Facebooka – wyemitowanie stablecoina.

Facebook chce wykorzystać autorski projekt do płatności międzynarodowych w aplikacji WhatsApp, należącej notabene do Facebooka. The Times doniósł także o przyszłym połączeniu trzech platform Facebooka: Facebook Messenger, Instagram i WhatsApp. Facebookowy projekt ma być stablecoinem, czyli kryptowalutą powiązaną z rzeczywistym kursem dolara amerykańskiego. Taki zabieg powoduje, że traci on wadę wysokich wahań cenowych, jakie możemy zauważyć na rynku kryptowalut.

Czy zaangażowaliście się w wydobycie VK Coina? Co o tym sądzicie? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze