EthDev | Ile zarobili pierwsi deweloperzy Ethereum?

Nie jest żadną tajemnicą, że wielu z pierwszych inwestorów, którzy wzięli udział w ICO Ethereum, stało się później multimilionerami. Projekt Vitalika Buterina wydaje się być również wyjątkowo hojny dla deweloperów, którzy nad nim pracowali. Poznajcie informacje dotyczące EthDev.

EthDev i 12 milionów ETH

Ethereum przeszło przez wiele faz „pre-miningowych” i aż osiem hard forków. Wszystkim wydarzeniom w obozie „drugiej kryptowaluty świata”, zawsze towarzyszyło doradztwo Vitalika Buterina oraz zmieniającego się zespołu programistów.

Dane z badań Trustnodes pokazują, że za pracę, którą deweloperzy wykonali w najwcześniejszym okresie istnienia Ethereum, otrzymali oni wynagrodzenia z puli 12 milionów ETH. Smart kontrakt o nazwie EthDev „wypłacił” duże kwoty samemu Vitalikowi Buterinowi oraz innym adresom.

Jak zapewne pamiętacie, całkiem niedawno jeden z tych adresów został zidentyfikowany jako adres Jeffrey’a Wilcke, jednego z pierwszych programistów Geth. Z tego właśnie adresu przelano na giełdę Kraken 90 000 ETH.

Na cztery inne adresy przekazano natomiast ilości ETH mocno zbliżone do tej kwoty. Rzecz dotyczy rzędu wielkości 100 000 ETH, co daje znaczącą kwotę nawet przy dzisiejszych cenach. W tym momencie nie jest pewne, którzy programiści otrzymali te wypłaty i jakie role pełnili w ramach projektu.

Cofnijmy się na moment w czasie…

30 lipca 2015 r. O 15:26 czasu londyńskiego dokonano 8 893 transakcji, przy czym pierwsza z nich opiewała na 1337 ETH. „Ruszył” genesis block sieci Ethereum. Wraz z nim miała miejsce niemała dystrybucja natywnej kryptowaluty – na blisko 9000 adresów.

genesis block ethereum
źródło: tutaj

Tego dnia powstało 72 miliony ETH. 60 milionów poszło na wspomniane 9 000 kont. Pozostałe 12 milionów na adresy członków zespołu założycielskiego.

ethereum wczesna dystrybucja
źródło: tutaj

Od tego czasu podaż Ethereum wzrosła o ponad 40 milionów, przy czym wspomniane 9 000 kont wciąż otrzymywało więcej środków. Co ciekawe, wielu – zwłaszcza kupujących w toku ICO – sprzedało w 2015 roku ETH za grosze. Przykładem takiej sytuacji może być chociażby osoba, która sprzedała na Krakenie ETH, które w pewnym momencie były warta prawie 1 miliard dolarów.

strata ethereum

Wraz z narodzinami Ethereum rodziły się także (choć na chwilę) „etherowe wieloryby”.

zarobek ethereum

Środki płynęły gęsto

8 sierpnia 2015 r. adres zaczynający się od 0x5 otrzymał 11 901 464.22348 ETH. Jeszcze tego samego dnia, środki zostały wysłane w całości na adres wspomnianego już smart kontraktu EthDev.

Trustnodes zastanawia się nad szybkością, z jaką doszło do tak zmasowanej dystrybucji kryptowaluty do deweloperów. 17 sierpnia 2015 r. przeniesiono około 5 milionów ETH. Do grudnia tego samego roku pozostały z nich zaledwie dwa miliony. Do połowy 2016 r. Fundacja Ethereum (EF) miała na swoim koncie zaledwie milion ETH. Teraz jej saldo wynosi około 600 000 ETH.

Gdzie jednak podziało się 11 milionów ETH? Trustnodes pisze, że wygląda to trochę tak, jakby zespół starał się zaciemnić obraz przepływu środków.

Prace nad ETH 2.0 trwają | Czy już bez „tamtych talentów”?

Co stało się z tymi wszystkimi ludźmi, którzy pracowali nad Etehreum od samego początku? jak potoczyły się ich zawodowe ścieżki? Nad jakimi projektami aktualnie pracują?

Péter Szilágyi z Ethereum Foundation stwierdził:

Myślę, że problem wynika z tego, że wszyscy wskakują do pociągu Eth2. To wszystko było modne przez ostatnie 2 lata i ludzie po prostu odwracają uwagę od systemu, który faktycznie dzisiaj już działa.

Przejście na ETH 2.0 wywołuje aktualnie wiele kontrowersji. Ponadto decyzja pierwszych deweloperów o porzuceniu „oryginalnego” projektu zaczyna być źle odbierana. W pewnym stopniu mogło to doprowadzić do spekulacji odnośnie domniemanego załamania się wyceny ETH.

Po więcej szczegółów dotyczących tego tematu sięgnijcie tutaj.

Co Wy o tym sądzicie? Zapraszamy do dyskusji.

źródło grafiki tytułowej: tutaj

Od Redakcji

Czy zapisaliście się już do newslettera Bithub i odebraliście swój Kurs Analizy Technicznej Bitcoina i Kryptowalut Alternatywnych? Możecie to zrobić z poziomu strony głównej naszego serwisu lub poniższego artykułu:

Zachęcamy również do głosowania w nominacjach do nagród Nexus 2019. Oddaj swój głos już teraz i weź udział w losowaniu kryptowalutowych gadżetów!

Komentarze